لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۶

در انفجار بمب در افغانستان نه تن کشته شدند


در انفجار یک بمب کنار جاده ای در نزدیکی کابل در روز سه شنبه نه تن کشته شدند و یک بمب انداز با یک کامیون به یک پایگاه ناتو در شرق افغانستان حمله کرد.

در نخستین حمله، بمبی که از راه دور کنترل می شد به اتوبوسی که از روی پلی در غرب کابل می گذشت برخورد کرد. نه غیر نظامی جانسپردند و دست کم پنج تن مجروح شدند. رییس پلیس محلی می گوید کسی که بمب را کارگذاشت دستگیر شده است.

مقامات همچنین می گویند بمب اندازی یک کامیون پر از مواد منفجره را در خارج پایگاه ناتو در پل علم، مرکز ولايت لوگر، منفجر کرد، دست کم يازده نفر مجروح شدند. طالبان مسئولیت انفجار را بر عهده گرفت.

ناتو گفت حمله خسارات عمده ای به پایگاه وارد نیاورد، اما شماری از غیر نظامیان بی گناه افغان به شدت مجروح شدند.

ائتلاف حمله را به عنوان خشونتی غیر انسانی محکوم کرد و آنرا نمونه دیگری از بی اعتنایی ویرانگر و ددمنشانه شورشیان به مردم افغانستان نامید.

حامد کرزی رییس جمهوری نیز حمله را محکوم کرد و گفت تروریست هایی که بی گناهان را در ماه رمضان هدف می گیرند نه مسلمان هستند نه افغان، و چیزی جز نفرت عمومی به دست نخواهند آورد.

روز سه شنبه همچنین، فرانسه گفت در نبردی با شورشیان در ولايت کاپیسا یکی از سربازان آن کشور از پای در آمد و سرباز دیگری مجروح شد. از سال ۲۰۰۱ ميلادی، ۸۸ سرباز فرانسوی در افغانستان کشته شده اند.

ائتلاف گفت یک سرباز دیگر در انفجار بمب در جنوب افغانستان کشته شد. جزییات بیشتری منتشر نشده است.
XS
SM
MD
LG