لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۶

فرمانده بریتانیایی نسبت به کندی پیشرفت در افغانستان هشدار می دهد


فرمانده ارشد نظامی بریتانیا در جنوب افغانستان هشدار داده است که کوشش برای آزاد ساختن یک منطقه اصلی از کنترل طالبان، ممکن است سه تا چهار ماه دیگر طول بکشد.

ژنرال نیک کارتر روز چهارشنبه گفت ساکنان مارجه، در ایالت هلمند، هنوز نگران طالبان هستند، حتی هر چند هجوم سه ماه بفرماندهی امریکا برای بازستانی منطقه، آنجا را امن کرده است.

از ماه فوریه که سربازان جنگجویان طالبان را بیرون راندند، حدود نیمی از مدارس در مارجه باز گشوده شده اند، و بسیاری از مردم می توانند کار پیدا کنند. اما فرمانده بریتانیایی گفت ساکنان هنوز به دلیل آنچه او آنرا یک «سطح ارعاب» نامید، در تشکیل دولت احتیاط می کنند.

کوشش برای بازستانی منطقه کشاورزی مارجه، بزرگترین هجوم امریکا در افغانستان از زمان سقوط دولت طالبان در سال ۲۰۰۱ بود.

امریکا برای رهبری حمله دیگری علیه شورشیان طالبان در شهر قندهار آماده می شود . در این میان، شبه نطامیان به حملات خود شدت بخشیده اند.

روز چهارشنبه بمب اتومبیلی نیرومندی در خارج از یک پایگاه ناتو در شهر قندهارمنفجرشد.

پلیس گفت کسی کشته نشد، اما انفجار ۱۱ خود رو و ۵۰ موتورسیکلت را در پارکینگ پایگاه منهدم کرد. مسئولیت آنرا نیز هنوز کسی بر عهده نگرفته است.

صدها سرباز کانادایی در پایگاه بعنوان یک تیم بازسازی کار می کنند. کار آنها بخشی از ماموریت هایی است که برای بازسازی و توسعه در سراسر افغانستان جریان دارد.

روز چهارشنبه همچنین، بریتانیا اعلام کرد یکی از سربازان آن در جریان نبرد با شبه نطامیان در ایالت هلمند کشته شد. با مرگ او، شمار سربازان بریتانیایی که از سال ۲۰۰۱ در افغانستان کشته شده اند، به ۲۷۸ تن افزایش یافت.

و ناتو روز چهارشنبه گفت شامگاه سه شنبه چندین ستیزه گر در ناحیه کلات در ایالت زابل دستگیر شدند.

XS
SM
MD
LG