لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۸:۴۵

گزارش سیاسی: سازمان ملل: ۲۰۰۹ مرگبارترین سال برای غیرنظامیان درافغانستان بود


بر اساس گزارش سازمان ملل، از سال ۲۰۰۱ که برای سرنگونی طالبان و متلاشی کردن شبکه تروریستی القاعده حمله نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده درافغانستان آغاز شد، آمار تلفات غیرنظامیان سال گذشته در این کشور از هر سال دیگری بالاتر بوده است.

سازمان ملل گزارش داده است در سال ۲۰۰۹ بیش از۲۴۰۰ غیرنظامی افغان قربانی سوانح مربوط به جنگ افغانستان شده اند.

نورا نیلاند، نماینده ارشد کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل در کابل که یافته های این گزارش را در اختیار خبرنگاران قرارداده است می گوید: «درسال ۲۰۰۹، آمار تلفات غیرنظامی ۱۴ درصد افزایش یافته است. از زمان آغاز درگیری ها در افغانستان، سال ۲۰۰۹ مرگبارترین سال برای غیرنظامیان این کشور بوده است.»

در شرایطی که شورشیان طالبان مسئول دو سوم تلفات غیرنظامی در افغانستان شناخته شده اند اما این مقام سازمان ملل می گوید نیروهای خارجی و محلی نیز مسئول کشته شدن یک چهارم افراد غیرنظامی هستند که در عملیات مبارزه با شورشیان جان خود را از دست داده اند.

نیلاند می گوید: «آمار کلی حاکی از آن است که هم اکنون بخشی از تلفات که به شورشیان مسلح نسبت داده می شود، ۶۷ درصد افزایش یافته است. آنچه ما در تحقیق سال ۲۰۰۹ خود دریافتیم این است که ترکیبی از حمله های انتحاری و مواد منفجره و بمب های دست ساز مرگبارترین ابزار بوده اند که آمارتلفات غیرنظامی را افزایش داده اند. بنابراین زمان آن فرا رسیده است که همه گروه های درگیر برای کاهش تلفات غیرنظامی اقدام کنند.»

در گزارش سازمان ملل متحد اذعان شده است که تعداد افراد غیرنظامی که درعملیات مبارزه نیروهای بین المللی با شورشیان کشته شده اند، درمقایسه با سال گذشته تا ۳۰ درصد کاهش یافته است.

ناظران براین باورند کاهش آمارتلفات غیرنظامی درعملیات مبارزه با شورشیان در افغانستان برای ارتش ایالات متحده خبرخوشایندی ست.

ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده ناتو و نیروهای ایالات متحده درافعانستان، به هنگام آغاز ماموریت خود در اواسط سال گذشته وعده داد راهبرد وی بیش از کشتن تعداد بیشتری از شورشیان، بر محافظت بیشتر ازغیرنظامیان افغان متمرکز خواهد بود.

آمار تلفات سال ۲۰۰۹ نیروهای بین المللی، به ویژه سربازان ایالات متحده و بریتانیا در بالاترین سطح قرارداشت. تعداد نیروهای این دو کشور که در سال ۲۰۰۹ کشته شدند در مقایسه با سال گذشته به دو برابرافزایش یافت.

نیروهای ایالات متحده و ناتو برای شکست دادن شورشیان طالبان و برقراری ثبات در افغانستان ۳۷ هزار نیروی اضافی به این کشوراعزام می کنند. نگرانی هایی وجود دارد که افزایش تعداد نیروها به بالا رفتن آمارتلفات مردم غیرنظامی منجرشود.

ریچارد هالبروک، فرستاده ویژه ایالات متحده درافغانستان و پاکستان، دراظهارات خود در پاکستان تصریح کرده است واشنگتن تلاش های اقتصادی و سیاسی خود را تشدید کرده است.

هالبروگ گفته است: «زمانی که نیروهای نظامی به مناطق تحت کنترل طالبان نفوذ کنند و این منطقه را از طالبان پاکسازی کنند، ارایه خدمات به مردم، آموزش، بهداشت، برقراری عدالت، راهسازی، بنای مدارس و مدیریت اجرایی از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود. مشاوران بین المللی در امورغیرنظامیان، از جمله تعداد بسیاری از اتباع آمریکایی مسئولیت این امر را به عهده خواهند گرفت. تعداد نیروهای غیرنظامی آمریکا در افغانستان طی سال گذشته به سه برابرافزایش یافته است.»

چند روز پیش، موسسه مطالعات صلح پاکستان که یک سازمان غیردولتی ست گزارش داد در سال ۲۰۰۹ بیش از سه هزارغیرنظامی در پاکستان کشته شده اند. نیروهای امنیتی این کشور با چالش هایی همچون مبارزه با جنگجویان طالبان، پناهندگان افغان و نیروهای افراطی القاعده و کمک به نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده برای برقراری امنیت در مناطق قبیله ای مرز پاکستان با افغانستان روبروهستند. جنگجویان با حمله های تروریستی و انتحاری درسراسر پاکستان انتقام جویی کرده اند.

XS
SM
MD
LG