لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۴

«اسناد محرمانه جنگ افغانستان بر روی اينترنت انتشار يافت»


«اسناد محرمانه جنگ افغانستان بر روی اينترنت انتشار يافت»
«اسناد محرمانه جنگ افغانستان بر روی اينترنت انتشار يافت»

يک وبسايت که به انتشار «غيرمجاز» اسناد دولتی و سازمانهای ديگر شهرت دارد آنچه را که می گويد اسناد محرمانه ارتش آمريکا در جنگ افغانستان است، منتشر ساخت.

«ويکی ليکز» روز يکشنبه بيش از ۹۰۰۰۰ سند را بر روی اينترنت منتشر کرد. ويکی لينکز می گويد اين اسناد شرح رويدادهايی را که از تاريخ ژانويه ۲۰۰۴ تا تاريخ دسامبر ۲۰۰۹ به وقوع پيوسته است، شامل می شود.

اسناد فاش شده جزييات يورش هايی را که توسط يک نيروی ويژه عملياتی عليه آنچه از طرف مقامات آمريکا شورشيان «پرارزش» و اهداف ديگر تروريستی توصيف شده اند، گزارش کرده است. گفته می شود برخی از اين يورش ها که منجر به کشته شدن غيرنظاميان افغانی شده اند، هدف حملات نبوده است.

همچنين اسنادی وجود دارند که ادعا می کنند آمريکا نگران است که دستگاه اطلاعاتی پاکستان به شورشيان در افغانستان، ياری ميرساند.

«جيمز جونز» مشاور امنيت ملی کاخ سفيد انتشار اين اسناد را محکوم کرد. ژنرال جونز در بيانيه ای انتشار غيرمجاز اسناد را «غيرمسؤلانه» ناميد و گفت که اين عمل نه تنها جان آمريکاييان و همکاران آمريکا را در معرض خطر قرار می دهد بلکه امنيت ملی نيز، مورد تهديد قرار می گيرد.

ژنرال جونز می گويد که «ويکی لينکز» هيچگونه تلاشی برای تماس با دولت آمريکا انجام نداده است و کاخ سفيد نيز از طريق مؤسسات خبری؛ از طريق مؤسساتی نظير نيويورک تايمز، گاردين لندن و اشپيگل آلمان، از انتشار اين اسناد مطلع شده است.

حسين حقانی سفير پاکستان در آمريکا مؤکداً می گويد که کشور متبوع وی کاملاً به مبارزه با شورشيان، متعهد است. ژنرال جونز همچنين گفت که اين اسناد واقعيات ميدان جنگ را منعکس نميکنند.

ژنرال جونز اشاره کرد که بخش اصلی اين اسناد مربوط به دوران پرزيدنت بوش است. پرزيدنت اوباما استراتژی جديد خود را که افزايش نيرو و تمرکز بر روی القاعده و طالبان در پناهگاه های آنها در پاکستان است، در ماه دسامبر ۲۰۰۹ اعلام کرد. وی گفت که تغيير استراتژی دقيقاً به خاطر وضعيت وخيمی بود که در عرض چند سال، بوجود آمده بود.

XS
SM
MD
LG