لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۱

یک سرباز دیگر ناتو در افغانستان کشته شد


یک سرباز دیگر ناتو در افغانستان کشته شد
یک سرباز دیگر ناتو در افغانستان کشته شد

افزایش شمار حملات سربازان افغان به نیروهای امریکا و ناتو پرسشهایی را مطرح ساخته است، این در حالی است که افغانستان برای برعهده گرفتن مسئولیتهای امنیتی بیشتر آماده می شود.

ناتو روز چهارشنبه گفت مردی که اونیفورم ارتش افغانستان را پوشیده بود یک سرباز ائتلاف را در جنوب کشور هدف گلوله قرار داد و کشت.

مقامات افغانستان گفتند جدید ترین تیراندازی روز سه شنبه در ناحیه مرجع در استان هلمند روی داد، و سرباز افغان ادعا کرد کشته شدن سرباز ناتو تصادفی بوده است. اما آمار نشان می دهد در هفته های بر حملات مشابه افزوده شده است.

وزارت دفاع امریکا می گوید از سال ٢٠٠٧ بیش از ٤٠ حمله توسط پرسنل امنیتی افغانستان علیه سربازان امریکایی صورت گرفته است، که ٧٥ درصد آن در دو سال گذشته بوده است.

رییس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان امریکا می گوید شیوه بررسی سابقه نیروهای امنیتی افغان «بشدت ضعیف بوده است.»

هوارد مک کئون، نماینده جمهوریخواه، روز چهارشنبه از مقامات وزارت دفاع امریکا خواست برای بررسی پیشینه سربازان، پلیس یا پیمانکاران امنیتی افغان که ممکن است تهدیدی برای پرسنل امریکایی باشند، بیشتر دقت کنند. او همچنین حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان را متهم کرد که با ممنوع ساختن استفاده از پیمانکاران امنیتی خارجی در کشور، وضع را پیچیده می کند.

استیفن تاونسند، سرتیپ ارتش امریکا، ضمن ارائه توضیحاتی در جلسه کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان، پذیرفت که باید کارهای بیشتری انجام گیرد، بویژه در حالی که سربازان امریکایی به عنوان مربی ومشاور بیشتر با سربازان افغان مخلوط خواهند شد.

او گفت ارتش امریکا جهت بازداشتن افغانهایی که ممکن است تهدید تلقی شوند، از کار با سربازان امریکایی بر استفاده از فناوری بیومتریک می افزاید.

دیویس سدنی، معاون دستیار وزیر دفاع، افزایش موفقیت نیروهای امریکایی را بخشی از دلیل بالا رفتن شمار حملات دانست و گفت این تحول دست زدن به حملات باصطلاح داخلی را به ارجحیت بالایی برای طالبان و دیگر گروههای شورشی تبدیل کرده است.

اطلاعات نشان می دهد مسائل شخصی انگیزه دست کم ٦٠ درصد حملات است.

مقامات امریکایی می گویند آنها بر آموزش نیروها جهت شناسایی مسائل شخصی مانند اهانت که ممکن است به یک «حمله داخلی» منجر شود می افزایند. آنها همچنین می گویند نیروهای افغان آموزش پرسنل امنیتی خود را در باره اختلافات فرهنگی که ممکن است موجب درگیری شود، آغاز کرده اند.

روز ٢٠ ژانویه – ٣٠ دی - یک سرباز افغان چهار سرباز غیر مسلح فرانسوی را در جریان یک مانور آموزشی در شرق افغانستان کشت، و به دنبال آن فرانسه اعلام کرد نیروهایش را یک سال زودتر (در ٢٠١٣) از افغانستان خارج خواهد کرد.

پیشتر، در اوائل ژانویه، یک سرباز افغان یک سرباز امریکایی را در جنوب کشته بود. و در ماه دسامبر، یک سرباز افغان دو عضو لژیون خارجی فرانسه را از پای درآورد.

XS
SM
MD
LG