لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۷

پتريوس: روند قدرت گيری طالبان در چند ولايت افغانستان متوقف شد


ژنرال ديويد پتريوس می گويد نيروهای چند مليتی تحت فرمان او در افغانستان روند قدرت گيری طالبان را در چند ولايت آن کشور، متوقف کرده اند. حامد کرزی، رييس جمهوری افغانستان، نيز روز دوشنبه در مصاحبه با يکی از شبکه های تلويزيونی آمريکا فعاليت شرکت های خصوصی امنيتی را يکی از عوامل گسترش فساد در افغانستان، توصيف کرد.

حامد کرزی به تصميم خود در اواخر هفته گذشته داير بر خاتمه دادن به فعاليت شرکت های خصوصی ارايه دهنده خدمات امنيتی در افغانستان حداکثر تا ۴ ماه آينده، اشاره کرد و گفت، اين موسسات آزار و مزاحمت زيادی برای مردم کشورش ايجاد کرده اند، و نه تنها اين شرکت های خصوصی عمدتا خارجی از عوامل تعميق فسادند، بلکه بصورت نهاد های موازی با نيروهای انتظامی - امنيتی افغانستان در آمده اند.

ماه گذشته، شنود مکالمات تلفنی يکی از دستياران نزديک رييس جمهوری افغانستان به نام محمد ضياء صالحی توسط نيروهای آمريکا در آن کشور باعث بازداشت اين فرد به اتهام فساد اداری شد، آقای کرزی در ابتدا به شدت به بازداشت دستيار خود اعتراض کرد، و سناتور جان کری، رييس کميته روابط خارجی سنای آمريکا، هم در چهارشنبه گذشته در کابل گفت، رييس جمهوری افغانستان پاسخگويی و شفافيت در مبارزه با فساد اداری را تضمين کرده است.

از سوی ديگر، بنا به گزارش ها، به تازگی شبه نظاميان طالبان مرد و زنی را به جرم زنا در شمال افغانستان سنگسار کرده اند، اين اولين خبر تاييد شده چنين اقدام غيرانسانی بعد از سقوط حکومت طالبان در ۹ سال پيش است، و آقای کرزی هم با محکوم کردن اين عمل شنيع گفت بايد اطمينان يافت که حقوق به دست آمده برای افغان ها به ويژه زنان آن کشور، نه تنها حفظ، بلکه به ساير شئوع زندگی اجتماعی نيز گسترش يابد.

اما نيروهای آمريکا ضمن تقويت مواضع در اطراف قندهار، دومين شهر بزرگ افغانستان، پليس را نيز کاملا تجهيز کرده اند، نيروهايی که خروجشان از خاک افغانستان از مرداد ماه آينده آغاز خواهد شد، اما ژنرال ديويد پتريوس فرمانده نيروهای چند مليتی در افغانستان می گويد، تعهد بلند مدت ايالات متحده در قبال کابل به قوت خود باقی خواهد ماند.

در همين حال ارتش ايالات متحده آمريکا با آموزش خلبان، پزشکان پرواز و مکانيک در راستای ايجاد نيروی هوايی افغانستان تلاش می کند. هدف از اين اقدام را آماده سازی نيروی هوايی افغانستان برای حمايت از سربازان در ميدان نبرد زمينی بدون دخالت نيروهای ائتلاف، تشکيل می دهد.

سرهنگ ميکا وست يکی از ۳ خلبان آمريکايی است که در استان جنوبی قندهار به آموزش خلبانان افغان اشتغال دارد. اين خلبانان از اعضای يک گروه مشاوره می باشند که در حال شکل دادن به نيروی هوايی افغانستان اند. افغانستان برای دفاع از آن کشور به نيروی هوايی نياز دارد.

سرهنگ وست می گويد ساختار جغرافيايی افغانستان به گونه ايست که نياز شديدی به خلبانان زبده هليکوپتر احساس می شود چون در اين کشور تنها يک بزرگراه وجود دارد که آن هم می تواند به راحتی هدف قرار بگيرد.

پيش از هر پرواز نخست برنامه پرواز به کمک يک مترجم به بحث گذاشته می شود. خلبانان آمريکايی بر معيارهای پروازی که خود فرا گرفته اند يعنی ايمنی و برنامه ريزی تاکيد می کنند.

سرگروهبان ديويد لارا که به پزشکان پرواز آموزش می دهد عملکرد اين افراد را از طريق به چالش کشيدن تجربه پزشکی شان ارزيابی می کند. وی می گويد «پزشکان پرواز مهمند چرا که به سربازانی که روی زمين در حال نبرد هستند اعتماد به نفس می دهند، چرا که سربازان اگر مطمئن باشند در صورت آسيب ديدگی گروهی به کمکشان خواهد شتافت، شجاعانه تر خواهند جنگيد.»

گروهبان حيات الله جوازجانی ۴ سال است که به نيروی هوايی افغانستان پيوسته و ۶ ماه گذشته را شانه به شانه سرگروهبان لارا زحمت کشيده و در آموزش همقطارانش نقش ايفا می کند.

حيات الله می گويد افغانستان برای مدت های مديد دستخوش جنگ بوده است و او به ارتش و گروه پزشکان پرواز پيوسته تا بتواند در مواقع ضروری مفيد واقع شود و به کشورش کمک کند.

در حال حاضر اين تنها برنامه آموزشی است که در نيروی هوايی افغانستان جريان دارد. اين برنامه يک و نيم ساله فعلا آموزش پرواز با هليکوپتر را در بر می گيرد اما ارتش آمريکا در نظر دارد در آينده اين برنامه آموزشی را به خلبانی هواپيماهای جنگی گسترش بدهد.

XS
SM
MD
LG