لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۶

حامد کرزی خارجی ها را مسؤل تقلب در انتخابات می داند


حامد کرزی رييس جمهوری افغانستان سازمان ملل متحد و کشورهای خارجی را مسئول تقلب در انتخابات رياست جمهوری آن کشور می داند که در روز ۲۰ اوتِ سال گذشته بر گزار شد.

آقای کرزی در جمع کارکنان کميسيون دولتی انتخابات ضمن اشاره به نقش پيتر گََلبرايت معاون پيشين سازمان ملل متحد و فيليپ موری لون ژنرال بازنشسته که از سوی اتحاديه اروپا ناظر بر انتخابات بود، گفت بدون شک در سطح وسيعی تقلب شده است اما تقلب از سوی کشورهای خارجی صورت گرفته است.

رييس جمهوری افغانستان برخی سفارت خانه های خارجی را در آن کشور متهم کرد که با پرداخت رشوه به اعضای کميسيون انتخابات اميد داشتند از پيروزی وی در دور اول انتخابات جلوگيری کنند.

پيتر گلبرايت اتهامات مطرح شده توسط رييس جمهوری افعانستان را مضحک خواند و گفت اين اظهارات نشان می دهد که آقای کرزی چقدر با واقعيات کشور خود بيگانه است.

آمريکا نيز اتهامات مطرح شدۀ آقای کرزی را رد کرد. پی جی کرولی سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت مهم است آقای کرزی به مردم خود بتواند نشان دهد که قادر است بطور مؤثر حکومت کند و می تواند گام های مؤثر برای جلوگيری از فساد اداری بردارد.

از سوی ديگر حکم آقای کرزی در ماه فوريه سال جاری مبنی بر افزايش قدرتِ اجرايی وی در انتصاب سه عضو از ۵ عضو کميسيون رسيدگی به شکايات انتخاباتی از سوی مجلس آن کشور لغو شد. در همين حال کابينهِ پرزيدنت اوباما حمايت از رييس جمهوری افغانستان را در جنگ، عليه طالبان اساسی می داند و هرگونه تلاش در تضعيف وی را مردود می داند.

XS
SM
MD
LG