لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۷

ثريا دليل: ميزان مرگ و مير نوزادان در افغانستان به نصف کاهش يافته است


ثريا دليل: ميزان مرگ و مير نوزادان در افغانستان به نصف کاهش يافته است
ثريا دليل: ميزان مرگ و مير نوزادان در افغانستان به نصف کاهش يافته است

طی دهه گذشته شهروندان افغانستان عمر طولانی تری داشته اند و ميزان مرگ و مير نوزادان و زنان حامله کاهش يافته است. برآوردی که اخيرا در افغانستان انجام شده حاکی از آن است که بهبود چشمگير شيوه های درمان در ده سال اخير در سطح ملی موجب اين پيشرفت بوده است.

بهبود وضع درمان در بيمارستان های افغانستان کاملا مشهود است. از جمله يک بيمارستان زنان در کابل ۲۰۰ تخت دارد.

روزی ۸۰ نوزاد در اين بيمارستان به دنيا می آيند از جمله ۳۰ مورد با سزارين.

در سال ۲۰۰۳ فقط ۴۵۰ بيمارستان و کلينيک در افغانستان وجود داشت. اکنون اين شمار به بيش از ١۸۰۰ رسيده است.

تعداد قابله های آموزش ديده از سال ۲۰۰۲ تاکنون از ۴۰۰ به ۲۰۰۰ نفر رسيده است.

اين برآورد ملی نشان می دهد افزايش شمار بيمارستان و کلينيک ها و در نتيجه افزايش دسترسی مردم به درمان و همچنين آموزش پزشکان و کارکنان بخش درمانی به ميزان قابل توجهی ميزان سلامت افغان ها را بالا برده است.

ميزان مرگ و مير نوزادان به نصف کاهش يافته است. ثريا دليل، وزير بهداشت افغانستان، می گويد: اين برآورد حاکی از آن است که از هر ١۰ کودک افغان يکی قبل از رسيدن به ۵ سالگی می ميرد؛ در حالی که ۵ سال قبل از هر ۵ کودک يکی جان می سپرد.

شمار زنانی که بدليل مشکلات ناشی از حاملگی می ميرند کاهش يافته است و در حال حاضر فقط يک نفر از ۵۰ زن حامله بدليل اين مشکلات فوت می کند.

باوجود اين، ميزان مرگ و مير زنان حامله در افغانستان يکی از بالاترين در جهان است.

ثريا دليل می گويد: يکی از دلايل بهبود درمان در افغانستان و کاهش مرگ و مير زنان و نوزادان برنامه های آموزشی است که توسط سازمان های بين المللی به پزشکان و قابله ها ارائه می شود.

دکتر حفيظه عمر خيل، مدير بيمارستان زنان، می گويد: اين برآورد که توسط وزارت بهداشت افغانستان تهيه شده نشان می دهد طی دو سال اخير عمر متوسط افغان ها از ۴۷ تا ۵۰ سال به ۶۳ تا ۶۴ سال افزايش يافته است.

XS
SM
MD
LG