لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۰

افغانستان: برای رسيدن به آشتی ملی کمک پاکستان لازم است


افغانستان: برای رسيدن به آشتی ملی کمک پاکستان لازم است
افغانستان: برای رسيدن به آشتی ملی کمک پاکستان لازم است

معاون وزارت امور خارجه افغانستان می گويد، افغانستان برای رسيدن به يک آشتی ملی و ترغيب آن دسته از رهبران طالبان که مايل به انجام گفتگو با دولت مرکزی هستند، نياز به کمک پاکستان دارد. اين مطلب دو روز پس از مذاکرات مارک گروسمن در اسلام آباد پاکستان عنوان شده است.

مارک گروسمن، فرستاده ويژه آمريکا در افغانستان و پاکستان است.

ايالات متحده پس از ده سال جنگ و مبارزه با طالبان افغانستان اکنون برای خروج از اين کشور جنگ زده در آسيای ميانه، خواهان مذاکره و توافق با طالبان است.

دو روز پس از مذاکراتی که در اسلام آباد با حضور مارک گروسمن، فرستاده ويژه آمريکا در افغانستان و پاکستان و با مضمون اصلی آشتی ملی افغانستان صورت گرفت، جواد لودين، معاون وزير امور خارجه افغانستان گفت، اين کشور برای ترغيب رهبران طالبان به گفتگو، نياز به کمک پاکستان دارد.

«آشتی ملی افغانستان» اصطلاحی است که هر سه کشور افغانستان، پاکستان و آمريکا برای تحقق صلح در افغانستان، بر آن توافق دارند.

طالبان با تکيه بر حمايت مناطق جنوبی کشور بارها علنا اعلام کرده است، تا زمانی که افغانستان به گفته آنها در اشغال نيروهای خارجی قرار دارد، حاضر به گفتگو با دولت مرکزی نخواهد شد.

معاون وزارت امور خارجه افغانستان روز دوشنبه گفت، دولت با رده های ميانی و پايينی فرماندهان طالبان تماس گرفته است. آقای لودين ضمن اعلام اين خبر به طور تلويحی اشاره کرد که، رهبران اصلی طالبان در پاکستان هستند. وی در ادامه افزود: «ما بايد ابتدا روشن کنيم با چه کسانی می توانيم به آشتی برسيم، سپس ببينم چطور می توان به آنها نزديک شد، و چطور می توانيم آنها را متقاعد کنيم که به پشت ميز مذاکره بيایند، در واقع چالش عمده ما اين است. ولی به نظر من ما خوب می دانيم با چه کسانی رو به رو هستيم. اين آگاهی وجود دارد، اما اين آگاهی بايد تبديل به عينيت شود.»

ارتش و سرويس امنيتی پاکستان دارای ارتباطات تاريخی با طالبانند و بسياری از تحليلگران معتقدند آنها قادر به برقراری تماس با رهبران طالبان هستند.

XS
SM
MD
LG