لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۹

رهبر ارشد حقانی در افغانستان بازداشت شد


رهبر ارشد حقانی در افغانستان بازداشت شد
رهبر ارشد حقانی در افغانستان بازداشت شد

ناتو اعلام کرد رهبر ارشد شبکه حقانی متحد طالبان در افغانستان بازداشت شده است.

اتحادیه روز شنبه اعلام کرد نیروهای مشترک امنیتی افغان و ائتلاف «حاجی مالی خان» را روز سه شنبه در ایالت پکتیا در نزدیکی مرز پاکستان بازداشت کردند. سخنگوی ناتو می گوید خان پایگاه های حقانی را اداره می کرده و بر عملیات در افغانستان و پاکستان نظارت داشت، همچنین نیروهای شورشی را برای انجام فعالیت های تروریستی از پاکستان به افغانستان منتقل می کرده است. ناتو بازداشت او را رویدادی مهم در برهم زدن شبکه حقانی دانست.

ناتو می گوید خان در جریان عملیاتی که به بازداشت او منجر شد مسلح بود، اما «بدون حادثه یا مقاومت» تسلیم شد. معاون و محافظ خان از جمله شورشیانی هستند که در عملیات بازداشت شدند.

طالبان بازداشتی خان را تکذیب کرده است. یک سخنگو به رویترز گفته است که او با خان صحبت کرده و حالش خوب است.

مقام های آمریکایی از دیرباز گفته اند که ستیزه جویان حقانی از پناهگاه های خود در منطقه عشیره ای وزیرستان شمالی در پاکستان به هدف هایی در افغانستان حمله می کنند.

ناتو می گوید خان رابط بیت الله محسود و رهبران ارشد در داخل رهبری حقانی بود. محسود، که سال پیش کشته شد، رهبر ارشد تحریک طالبان پاکستان بود که جنگجویان خارجی را برای شبکه های طالبان و حقانی فراهم می آورد. محسود مسئول ترور بی نظیر بوتو نخست وزیر سابق پاکستان در سال ۲۰۰۷ شناخته می شود.

XS
SM
MD
LG