لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۷

مذاکره گیتس و کرزی در باره مبارزه با فساد در افغانستان و تلفات غیر نظامیان


رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا می گوید دولت افغانستان باید مبارزه با فساد در کشور را رهبری کند.

گیتس روز پنجشنبه در کابل با حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان ملاقات کرد و گفت دو واحد مبارزه با فساد، که غرب از آنها حمایت می کند، باید توسط افغان ها اداره شوند، اما همچنین باید از اعتبار جامعه بین المللی برخوردار باشند. حامد کرزی بار دیگر بر تعهد خود به نبرد با فساد تاکید گذاشت.

دو مقام همچنین به یک حمله هوایی ناتو که حامد کرزی می گوید در آن ۱۰ عضو تیم انتخاباتی یک کاندیدای نمایندگی پارلمان در ایالت تخار کشته شدند، پرداختند.

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان یک حمله هوایی ناتو را که به گفته او در آن ۱۰ غیر نظامی کشته شدند محکوم کرده است.

تلفات غیر نظامیان در جریان عملیات ناتو یک منبع عمده تنش بین حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان و اعضای ائتلاف بوده است. او روز پنجشنبه گفت حملات هوایی به روستاهای افغان، فقط به مرگ غیر نظامیان منجر می شود و به نبرد علیه تروریسم صدمه می زند.

ناتو گفت هدف حمله هوایی یک فرمانده ستیزه گر متعلق به حرکت اسلامی ازبکستان بود که در کاروان خودروهایی در ناحیه «روشتاک» سفر می کرد. ناتو می گوید بالغ به ۱۲ شورشی، از جمله فرمانده، کشته شدند.

در این میان، ناتو می گوید در جدید ترین نبرد در افغانستان، دو سرباز آمریکایی و ۲۸ شورشی، از جمله یک فرمانده طالبان کشته شدند.

ناتو می گوید سربازان روز پنجشنبه در حملات جداگانه در شرق و جنوب افغانستان کشته شدند.

در نبردی دیگر، ناتو می گوید نیروهای آن روز پنجشنبه حمله ای به یک پاسگاه ائتلاف در ایالت پکتیا را دفع کردند، و ۲۰ شورشی را کشتند.

ناتو همچنین می گوید پنج شورشی روز پنجشنبه در یک حمله هوائی در ایالت غزنی کشته شدند. ناتو می گوید شورشیان سرگرم کارگذاری یک بمب کنارجاده ای بودند.

رابرت گیتس روز پنجشنبه گفت نیروهای ائتلاف و افغان در حالی که وارد مناطق زیر سلطه طالبان می شوند تلفات بیشتری را تحمل می کنند، اما شورشیان خود را بیشتر از همیشه زیر فشار می بینند. گیتس گفت گروه های کوچک جنگجویان بجای مقابله با نیروهای امنیتی، سلاح هایشان را به زمین گذاشته اند.

در این میان، ژنرال دیوید پتروس فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان گفت ایالات متحده مذاکرات مقدماتی در باره خروج تدریجی سربازان آمریکایی و انتقال امنیت به نیروهای افغان را آغاز خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG