لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۸

کرزی: قرارداد با آمریکا بر اساس شرایط افغانستان تعیین می شود


کرزی: قرارداد با آمریکا بر اساس شرایط افغانستان تعیین می شود
کرزی: قرارداد با آمریکا بر اساس شرایط افغانستان تعیین می شود

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان می گوید در باره شرایط یک مشارکت استراتژیک که نقش بلند مدتی برای آمریکا در افغانستان قائل شود،مذاکره نخواهد کرد.

کرزی روز سه شنبه گفت آمریکا باید همه شرایط از جمله پایان حمله های شبانه و عملیات نظامی را که می تواند موجب تلفات غیرنظامیان شود را قبول کند.وی در یک گردهمایی در کابل همچنین گفت نیروهای افغان به زودی قادر خواهند شد از کشور خود حفاظت کنند.

قرار است حدود ۳۳ هزار سرباز آمریکایی تا سپتامبر ۲۰۱۲ افغانستان را ترک کنند. هفته پیش، کنترل نخستین منطقه از هفت منطقه کشور از ناتو به نیروهای افغان منتقل َشد. قرار است اکثر سربازان خارجی تا پایان سال ۲۰۱۴ خارج شوند. همزمان با انتقال این مسئولیت به افغان ها خشونت در کشور افزایش یافته است. این در حالی است که روز سه شنبه دبیرخانه امنیت ملی افغانستان از خنثی سازی یک حمله تروریستی به فرودگاه کابل خبر داد. گفته می شود که نیروهای افغان یک انبار اسحله ستیزه جویان را که برای حمله به فرودگاه کابل در آن سلاح پنهان کرده بودند را کشف کرده اند. از سوی دیگر مقام های رسمی می گویند روز دوشنبه در ولایت هلمند در جنوب افغانستان دست کم ۲۲ ستیزه جو و دو افسر پلیس کشته شدند. در ناحیه دیگری در هلمند، در انفجار یک بمب جاده ای در روز دوشنبه دو کودک جانسپردند. ناتو همچنین اعلام کرده است که روز دوشنبه در جریان عملیات جداگانه ای در ایالت جوزان چهار شورشی کشته شدند. پنج شورشی دیگر در یک عملیات مشترک علیه یکی از رهبران طالبان در ولایت لغمان کشته شدند.

XS
SM
MD
LG