لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۰

شهروندان افغان با نادیده گرفتن تهدیدات طالبان در انتخابات پارلمانی شرکت کردند


رای دهندگان افغان روز شنبه با نادیده گرفتن تهدیدات گروه اسلامگرای طالبان که به حوزه های رای گیری افغانستان حمله می کند، در مراکز اخذ رای به صف ایستادند.

آنها در انتخابات پارلمانی افغانستان شرکت می کنند که بسیاری انتظار داشتند مدت ها پیش برگزار می شد.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا، در کابل، فریبا، یک زن رای دهنده افغان گفت: «ما از تهدیدات نمی ترسیم برای اینکه می خواهیم کشورمان را آباد کنیم. امروز تهدیدهای زیادی داشتیم، اما هنوز اینجا هستیم تا رای دهیم.»

خبرنگار صدای آمریکا در افغانستان می گوید که در بخش های دیگر این کشور مسئولان اطمینان داشتند که تدابیر امنیتی را اتخاذ کرده اند. با این حال، رویترز گزارش داده است که بیش از ۳۰ ناامنی ثبت شده است، از جمله در شهر قندوز در شمال افغانستان بیش از ۵۰ نفر در پی ناامنی های مختلف مجروح و ۳ نفر کشته شدند. در ننگرهار واقع در شرق افغانستان نیز هفت نفر در یک انفجار مجروح شدند و در غور نیز دست کم ۱۱ مامور پلیس کشته شدند.

در کابل نیز یک بمب گذار انتحاری در شمال پایتخت دست کم ۱۵ نفر را کشت و تعداد دیگری را مجروح کرد؛ در این بمب گذاری ۸ نفر از کشته شدگان مامور پلیس بودند که بمب گذار را در یک ایست بازرسی متوقف کردند.

رای گیری که قرار بود ساعت ۷ بامداد آغاز شود، در بخش های مختلف کشور با چند ساعت تاخیر آغاز شد. این امر باعث ناراحتی رای دهندگانی شد که از ساعت ۷ بامداد در صف ایستاده بودند.

در این انتخابات احزاب سیاسی مختلف همدیگر را به تقلب و فساد متهم کرده اند و خشونت نیز وجود داشته است. دو روز پیش از انتخابات در قندهار یک فرمانده با نفوذ کشته شد که انتخابات را در این ولایت یک هفته به عقب انداخت.

ده کاندیدای دیگر و ده ها نفر از طرفداران آنها نیز در حملات جداگانه در سراسر کشور کشته شدند.

ظهر شنبه نیز وزارت کشور افغانستان از وقوع چند انفجار کوچک در کابل خبر داد. وزارت بهداشت افغانستان تایید کرد که انفجارها چند قربانی داشته است، اما اعلام نکرد که آیا افراد قربانی مجروح شده اند یا کشته.

حدود ۷۰ هزار پرسنل امنیتی در سراسر افغانستان برای حفاظت از ۵۲۰۰ مرکز اخذ رای مستقر شده اند؛ هر چند طرح اولیه راه اندازی بیش از ۷۰۰۰ مرکز اخذ رای بود که به دلیل نگرانی های امنیتی این تعداد کاهش یافت. دست کم ۱۹ ناحیه افغانستان تحت هشدار حملات شدید پیکارجویان قرار دارد. انتخابات افغانستان در ۳۲ ولایت از ۴۳ ولایت این کشور برگزار شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG