لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۹

مقامات قضایی سوئد حکم دستگیری بنیانگذار ویکیلیکز را پس می گیرند


دادستان های سوئد حکم دستگیری جولیان آسانگ، بنیانگذار ویکیلیکز به ظن تجاوز جنسی را پس گرفته اند.
«ایوا فین» دادستان کل می گوید او به این نتیجه رسیده است که دلیلی وجود ندارد به آسانگ در ارتکاب چنین جرمی مظنون بود.
روزنامه سوئدی «اکسپرسن» می نویسد آسانگ این اتهامات را تکذیب کرده است. تویتر ویکیلیکز به نقل از او می گوید این اتهامات «بی اساس» است و زمان مطرح ساختن آنها «عمیقا ناراحت کننده است.»
در این میان، گزارش می رسد پنتاگون وارد آوردن اتهامات جزایی علیه ویکیلکز را، که ماه پیش بیش از ۷۰ هزار سند محرمانه از جنگ در افغانستان را منتشر کرد، بررسی می کند.
آسانگ روز چهارشنبه گفت برای بحث های اولیه درباره موضوع انتشار اسناد تماس هایی با وزارت دفاع برقرار شده است. اما سخنگوی پنتاگون این نظر را که وزارتخانه مایل است با وب سایت همکاری کند، تکذیب کرد.
او بیانیه یک مقام ارشد را منتشر کرد که در آن گفته می شود پنتاگون درباره آنچه آن را شکل «خلاصه شده» یا «تغییر یافته» اسناد محرمانه اضافی، که ویکیلیکز قصد دارد منتشر کند می نامد، بحث نخواهد کرد. نامه همچنین درخواست وزارت دفاع را تکرار می کند که تمام اسناد برگردانده شود، و آنچه تاکنون منتشر شده از انبار اطلاعاتی ویکیلیز حذف و از بین برده شود.
پنتاگون به ویکیلیکز گفته است اقداماتش زندگی سربازان آمریکایی و شهروندان افغان را بخطر می اندازد، و امکان دارد عملیات نظامی علیه ستیزه گران در افغانستان را تضعیف کند.

XS
SM
MD
LG