لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۴

نظرات مختلف مردم افغانستان درباره حضور نیروهای خارجی


نظرات مختلف مردم افغانستان درباره حضور نیروهای خارجی
نظرات مختلف مردم افغانستان درباره حضور نیروهای خارجی

یک نظر سنجی جدید نشان می دهد که ساکنین دو ولایت پرخشونت در افغانستان، بیشترین اعتماد را به توانایی نیروهای ائتلاف دارند، همزمان شمار فزاینده ای از دیگران حملات شورشیان به نیروهای آمریکایی و دیگر سربازان خارجی را موجه می دانند.

نظرسنجی حاکی است اعتماد کلی به وضعیت امنیتی در ولایت هلمند، از ۱۴ درصد در سال ۲۰۰۹ با ۶۷ درصد در زمان حال رسیده است. نظرسنجی از مردم ولایت همسایه قندهار نیز مشابه است.

نتایج این نظرسنجی، نظر ۱۶۹۱ بزرگسال در ۳۴ ولایت افغانستان است که از سوی موسسات خبری واشنگتن پست، ای بی سی نیوز، بی بی سی و یک تلویزیون آلمانی است که در همکاری با «مرکز افغانی اجتماعی-اقتصادی نظرسنجی»، مورد مصاحبه قرار گرفتند.

تقریبا ۳۰ درصد از شهروندان افغانستان حملات شورشیان به نیروهای خارجی را موجه می دانند. این رقم در سال ۲۰۰۹، هشت درصد بود.

حمایت از طالبان همچنان پایین است اما ۷۳ درصد از مصاحبه شوندگان طرفدار مذاکره و توافق با گروه های شبه نظامی هستند.

به شکل کلی، نظرات مثبت به حضور و عملکرد نیروهای آمریکایی در افغانستان، اعتماد به توانایی آنان در تامین امنیت افغانستان پیشرفت چشمگیری نکرده است.

بیش از نیمی از شرکت کنندگان در نظرسنجی، می گویند نیروهای خارجی و ائتلاف باید تا نیمه ۲۰۱۱ یا پیش از آن، افغانستان را ترک کنند.

XS
SM
MD
LG