لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۱

موج اخیر خشونت‌ها در افغانستان امید به صلح را کمرنگ‌تر کرده است


Afghan security forces work at the site of a suicide attack near the U.S. Embassy in Kabul, Afghanistan, Sept. 17, 2019.
Afghan security forces work at the site of a suicide attack near the U.S. Embassy in Kabul, Afghanistan, Sept. 17, 2019.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - چشم انداز صلح در افغانستان پس از حمله انتحاری مرگبار طالبان به یک ساختمان دولتی در جنوب آن کشور بیش از پیش دور از دسترس به نظر می‌رسد. ​

انفجار خودروی بمبگذاری شده، در بامداد پنج شنبه، دست کم ۱۵ کشته بر جای گذاشت و به این ترتیب تلفات این گونه حملات در این هفته به بیش از ۷۰ نفر رسید. انتظار می رود خشونت ها در روزهای آتی و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان افزایش پیدا کند. شورشیان طالبان هشدار داده اند که مراکز رای گیری را هدف حمله قرار خواهند داد.

موج بمبگذاری ها در سراسر افغانستان، شامل حمله اوائل این هفته به یک همایش انتخاباتی اشرف غنی، در پی توقف مذاکرات صلح بین ایالات متحده و طالبان شدت گرفته است.

همچنین یکی دیگر از موجبات نگرانی این است که خشم و خصومت فزاینده در افغانستان، دستیابی به یک توافق نهایی، که دولت افغانستان نیز بخشی از آن باشد، رابیش از پیش دشوار کند.

اما نگرانی ویژه برخی مقام های آمریکایی، سرنوشت حدود ۶۰ هزار جنگجوی طالبان است که در پی یک توافق صلح باید اسلحه‌شان را زمین گذاشته و برای زندگی کردن در جوامعی که زمانی با آنها جنگیده اند، راهی تازه پیدا کنند. مقام های آمریکایی تخمین می زنند ۹۰ هزار جنگجوی فصلی نیز وجود دارند که باید در نیروی کار افغانستان ادغام شوند.

اقتصاد افغانستان، در سایه خشکسالی، با رشدی کند و نرخ بالای بیکاری روبرو است. واشنگتن همچنین نگران فساد فراگیر دولتی در افغانستان و وسوسه شبکه های خلافکاری است که از قاچاق مواد مخدر پول در می آورند.

همزمان، طالبان در تماس با روسیه، چین، و ایران امیدوار است راه هایی برای مجبور کردن آمریکا به ترک افغانستان پیدا کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG