لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۸

سه سرباز فراری افغان در مرز کانادا بازداشت شدند


سه سرباز ناپدید شده افغان که برای شرکت در یک دوره آموزشی به پایگاهی نظامی در ایالت ماساچوست آمریکا آمده بودند، توسط گشت مرزی کانادا بازداشت شدند. آنها سعی داشتند وارد کانادا شوند.

مقامات آمریکایی می گویند این سه عضو ارتش ملی افغانستان ظهر روز دوشنبه به محلی نزدیک آبشار نیاگارا در ایالت نیویورک برده شدند.

آنها سرگرد جان محمد آرش، سروان محمد ناصر عسکرزاده، و سروان نورالله امین یار معرفی شده اند.

سرهنگ استیون وارن، یک سخنگوی پنتاگون گفت آمریکا با مقامات کانادا و افغانستان مشغول بررسی تعیین گام های بعدی است که باید در مورد این سه سرباز فراری اتخاذ شود.

یک سخنگوی وزارت دفاع افغانستان پیشتر به صدای آمریکا گفت امیدوار است که مسوولان این سه سرباز را به افغانستان بازگردانند و هرگونه درخواست احتمالی آنها برای پناهندگی را رد کنند.

سه سرباز افغان از روز شنبه ناپدید بودند. آنها آخرین بار در یک مجتمع تجاری در ایالت ماساچوست دیده شدند.

سخنگوی پنتاگون گفت ارتش نگران امنیت غیرنظامیان به خاطر ناپدید شدن این سه سرباز نبود. به گفته سخنگو، این سه سرباز پس از بررسی های بسیار برای شرکت در دوره آموزشی به آمریکا آمدند و تهدیدی نبودند.

قرار بود آنها در دوره ای با شرکت ۲۰۰ سرباز از شش کشور از جمله ۱۵ سرباز دیگر افغانستان شرکت کنند. آمریکا از سال ۲۰۰۴ برای بهبود هماهنگی های نظامی با دیگر کشورها، این دوره های آموزشی سالیانه را برگزار می کند.

XS
SM
MD
LG