لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۰

اوباما: نبرد سختی در افغانستان در پیش است


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، هشدار داده است که «نبرد سختی» در افغانستان در پیش است.

او این موضوع را روز سه شنبه در دیداری با سربازان آمریکایی در ایالت تگزاس عنوان کرد و گفت احتمال می رود تلفات بیشتری روی دهد.

پیشتر به گفته ناتو، شورشیان پنج سرباز آمریکایی را در حملات جداگانه در افغانستان کشته اند.

درادامه روزهای مرگبار برای نیروهای آمریکایی، چهار سرباز روز سه شنبه در انفجار یک بمب کنار جاده ای در شرق کشور کشته شدند، در حالی که سرباز دیگری در جریان حمله شورشیان در جنوب جان سپرد.

روز دو شنبه، انفجار بمب های کنار جاده ای در جنوب هفت سرباز آمریکایی و یک سرباز استونیایی را کشت.

روز سه شنبه به گفته آکسفام، گروه امداد بریتانیایی، پس از انفجار یک بمب کنارجاده ای در روز دوشنبه که دو کارمند افغان آن و یک داوطلب را کشت، عملیات خود در ایالت بدخشان را موقتا متوقف می کند.

در رویدادی دیگر، مردان مسلحی که سوار موتور سیکلت بودند روز سه شنبه سه کارمند دادگاه عالی افغانستان را در اتوبوسی در نزدیکی کابل کشتند و دست کم ۱۲ نفر را مجروح کردند.

ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان، روز سه شنبه گفت ستیزه گران طالبان هنوز در تلاش هستند نفوذ خود را در بخش هایی از کشور توسعه دهند، حتی در حالی که نیروهای ائتلاف به قرارگاه های آنها در جنوب نزدیک هستند. پتریوس تایید کرد که شورشیان با شدت به حملات متقابل دست می زنند.

او به خبرنگاران گفت طرح آغاز خروج نیروهای آمریکا از افغانستان در سال آینده به معنای واگذاری امنیت به نیروهای افغان نخواهد بود.

پتریوس گفت ضرب الاجل ژوئیه ۲۰۱۱ که پرزیدنت اوباما اعلام کرده است، «کاهش تدریجی» نیروهای ائتلاف خواهد بود.

فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان اظهار داشت آخرین نفرات ۳۰ هزار سرباز اضافی ظرف چند روز آینده وارد خواهند شد، و تعداد نیروهای آمریکا و ناتو در کشور به ۱۵۰ هزار نفر نزدیک خواهد شد.

پتریوس همچنین گفت او نگرانی های حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، نسبت به پناهگاه های ستیزه گران در افغانستان را درک می کند.

آندرس فوگ راسموسن، دبیر کل ناتو، روز سه شنبه از نیروهای افغانستان برای آغاز بر عهده گرفتن مسئولیت امنیت کشور در سال ۲۰۱۱ حمایت کرد. او که در جریان دیداری رسمی از دانمارک سخن می گفت اظهار داشت این موضوع در اجلاس آینده رهبران ناتو در ماه نوامبر مطرح خواهد شد.

همچنین نیک کلگ، معاون نخست وزیر بریتانیا، روز سه شنبه هنگام دیداری از سربازان بریتانیا در ایالت هلمند در جنوب افغانستان، تایید کرد ماموریت رزمی کشورش در افغانستان در سال ۲۰۱۵ تمام خواهد شد.

XS
SM
MD
LG