لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ ایران ۲۳:۰۲

در حمله نیروهای افغان و ناتو ۲۷ طالبان کشته شدند


مقامات نظامی افغانستان می گویند نیروهای ناتو و افغان در نبردهای زمینی و حملات هوایی روز سه شنبه درغرب افغانستان، دست کم ۲۷ شورشی مظنون طالبان را کشتند.

«جلندر شاه بهرام» ، ژنرال افغان، می گوید نیروهای مشترک سحرگاه سه شنبه، عملیاتی را علیه یک قرارگاه ستیزه گران در ایالت بادغیس آغاز کردند. او می گوید جنگ تا بعد ازظهر ادامه داشت و در جریان آن یک سرباز افغان کشته و دست کم شش سرباز دیگر مجروح شدند.

در این میان، نیروی بین المللی امنیتی به فرماندهی ناتو می گوید درباره مرگ غیر نظامیان در زد و خورد با شورشیان در نقطه دیگری در افغانستان تحقیق می کند.

یک اطلاعیه نظامی حاکی است که در جریان نبرد روز سه شنبه در ایالت کاپیسا، یک کودک افغان کشته شد و سه نفر مجروح شدند.

چهار مرد نیز که گفته می شود از شورشیان بودند کشته شدند. دلیل حمله به مجتمع این بود که شورشیان از آن به عنوان پایگاهی برای تیراندازی به سوی سربازان استفاده می کردند.

در تحولی دیگر، قانون گزاران افغان می گویند حامد کرزی، رییس جمهوری با استفاده از یک جلسه محرمانه به منتقدین غربی دولت خود به شدت حمله کرد.

گزارش می رسد رهبر افغانستان گفت اگر مداخله خارجی در امور کشورش ادامه پیدا کند، طالبان به یک «جنبش مقاومت مشروع» تبدیل خواهد شد.

قانون گزاران می گویند کرزی همچنین گفت اگر فشارهای خارجی متوقف نشود، او ممکن است به طالبان بپیوندد.

چندین عضو دولت افغانستان می گویند کرزی این مطالب را روز شنبه در جریان جلسه ای خصوصی با گروهی از قانون گزاران عنوان کرد.

کرزی روز دوشنبه در مصاحبه ای با تلویزیون بی بی سی گفت او به آنچه هفته پیش درباره مسئولیت سفارتخانه های خارجی در تقلب در انتخابات ۲۰ اوت گفت پای بند است.

کاخ سفید اظهارات کرزی را «ناراحت کننده» نامید، اما گفت برنامه دیدار پرزیدنت اوباما با او در واشنگتن در ماه آینده ، هنوز پا برجا است.

XS
SM
MD
LG