لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۹

نیویورک تایمز: مهاجم انتحاری در پایگاه نظامی آمریکا در افغانستان، سالها بهترین خبرچین تلقی می شد


نیویورک تایمز: مهاجم انتحاری در پایگاه نظامی آمریکا در افغانستان، سالها بهترین خبرچین تلقی می شد

یک گزارش مطبوعاتی در آمریکا حاکی است جاسوس دوجانبه اردنی که هفته گذشته ۷ کارمند «CIA» و یک افسر اطلاعاتی اردن را در افغانستان کشت، خبرچینی که اطلاعات مهمی درباره محل رهبران القاعده دارد تلقی می شد.

نیویورک تایمز به نقل از مقامات اطلاعاتی ارشد ناشناس در آمریکا می گوید ماموران سی آی ا به توانایی خبرچین برای رخنه در حلقه داخلی القاعده چنان امیدوار بودند که پیشاپیش مقامات ارشد آمریکایی را از جلسه ۳۰ دسامبر، که انفجار انتحاری در آن روی داد، آگاه ساختند.

مقامات می گویند ستیزه گر، «همام خلیل ابو مولال البلاوی»، به مدت چند ماه اطلاعات قابل تاییدی درباره اعضای رده پایین القاعده به رییس اردنی خود ارائه می داد. مقامات می افزایند جلسه ۳۰ دسامبر در یک پایگاه دورافتاده آمریکا در ایالت خوست، نخستین بار بود که خبرچین شخصا با مقامات سی آی ا در نزدیکی مرز پاکستان، ملاقات می کرد.

مقامات می گویند آنها به تحقیق در باره این که چگونه او توانست با یک جلیقه انتحاری وارد جلسه شود، و به یکی از مرگبار ترین حملات علیه سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا دست بزند ادامه می دهند.

طالبان افغانستان و پاکستان هر دو هر گونه مسئولیتی را در حمله رد کرده اند.

طالبان افغانستان گفت مهاجم یک سرباز ناراضی ارتش افغانستان بود. طالبان پاکستان گفت او پس از آن که به عنوان خبرچین به استخدام سی آی ا در آمد، پیشنهاد کرد به عنوان جاسوس دوجابنه برای ستیزه گران کار کند.

XS
SM
MD
LG