لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۶

هشدار فرمانده آمریکائی به سربازانش در افغانستان


ژنرال دانفورد (طرف راست)
ژنرال دانفورد (طرف راست)
فرمانده نظامی ارشد آمریکا درافغانستان به سربازان خود دستور داده است به دلیل بیانیه های ضد آمریکایی اخیرحامد کرزی ریس جمهوری، برای مقابله با افزایش خشونت آماده باشند.

به گزارش آسوشیتد پرس، ژنرال جوزف دانفورد روزپنجشنبه در هشداری که ازطریق ای میل برای فرماندهان درجبهه فرستاد گفت اظهارات کرزی ممکن است حملات خودی بیشتری را موجب شود.

چند روزپیش مردان مسلحی که اونیفورم های نظامی افغان پوشیده بودند دردوتیراندازی جداگانه دوسربازنیروی ویژه و یک پیمانکارآمریکایی را کشتند.


به گفته یک مقام ارشد آمریکایی، دانفورد در آن ای میل گفته است " ما در مرحله دشواری درمناسبات با افغانستان قرارداریم."

درپی انتشارخبر ارسال این ای میل، دفتر کرزی روزپنجشنبه بیانیه ای درباره اظهارات کرزی منتشر کرد، که درآن به نقل از او در جمع کسانی که هنگام ضبط یک گفت و گوی تلویزیونی درکاخ ریاست جمهوری حضور داشتند گفته می شود " مقصود من این بود که به اصلاح مناسبات کمک شود ، نه این که از بین برود."

کرزی گفت "ما خواهان مناسبات خوب و دوستی با آمریکا هستیم، اما رابطه باید بین دو کشورمستقل باشد."

اسوشیتد پرس می گوید این توضیح ممکن است چندان تاثیری در کاهش ناراحتی مقامات آمریکایی نداشته باشد.

کرزی دراوائل هفته آمریکا را به همدستی به طالبان درحملات انتحاری متهم کرد تا کشوربی ثبات بماند و بهانه ای برای ماندن نیروهای خارجی ورای 2014 فراهم آورد.


دانفورد و دیگر مقامات آمریکایی این اتهام را رد کرده اند.

کرزی همچنین گوشزد کرد تاخیردرتحویل کنترل بازداشتگاهی در مرکز افغانستان ممکن است به مناسبات دوجانبه صدمه بزند.

انتقال زندان، که قراربود درسال 2009 انجام گیرد، بارها به دلیل اختلافاتی بین دولت های آمریکا وافغانستان به تاخیرافتاده است.
XS
SM
MD
LG