لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۳

طالبان مسئولیت حمله به شورای فرهنگی بریتانیا در کابل را بر عهده می گیرد


طالبان مسئولیت حمله به شورای فرهنگی بریتانیا در کابل را بر عهده می گیرد
طالبان مسئولیت حمله به شورای فرهنگی بریتانیا در کابل را بر عهده می گیرد

بمب اندازان انتحاری به مرکز فرهنگی بریتانیا در کابل حمله کرده اند، و ساعت ها نبرد را که در جریان آن دست کم ٩ تن، از جمله یک سرباز ناتو کشته شد براه انداختند.
طالبان مسئولیت حمله روز جمعه را که همزمان با برگزاری مراسم نود و دومین سالگرد استقلال افغانستان از بریتانیا روی داد بر عهده گرفت.
محاصره مرکز فرهنگی پس از آن آغاز شد که یکی از بمب اندازان یک خودرو پر از مواد انفجاری را در خارج از در اصلی مجتمع منفجر کرد، در همین حال بمب انداز انتحاری دیگر در داخل محوطه دست به حمله زد.
سه ستیزه گر دیگر بداخل رفتند و در نبرد هشت ساعته ای با نیروهای امنیتی افغان درگیر شدند. نیروهای ناتو پاسخ دادند و به حمایت از پلیس و سربازان افغان پرداختند. حمله با کشته شدن تمام مهاجمین پایان گرفت.
دست کم ٩ تن، شامل نیروهای امنیتی افغان و یک سرباز ائتلاف، کشته شدند. ناتو ملیت سرباز را اعلام نکرده است. حمله دست کم ۱۶ مجروح نیز برجا گذاشت.
هنگام محاصره دفاتر شورای بریتانیا سه تبعه غربی در آنجا بودند. مقامات بریتانیا می گویند دو تبعه بریتانیا و یک تبعه آفریقای جنوبی بعدا توسط نیروهای افغان و بین المللی نجات داده شدند.
ویلیام پیتی، سفیر بریتانیا در افغانستان گفت در حمله به هیچ بریتانیایی آسیب نرسید. او که با خبرنگاران سخن می گفت حمله را اقدامی «ناجوانمردانه و مذبوحانه علیه منافع بریتانیا» نامید.
حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان و ناتو حمله را محکوم کردند.
داوود رسول، معاون شورای بریتانیا در کابل، به صدای آمریکا گفت علیرغم حمله به مجتمع، برنامه های فرهنگی آن برای افغان ها، بویژه جوانان، ادامه خواهد یافت. شورا به وزارت آموزش افغانستان کمک می کند و همچنین بورس های تحصیلی برای جوانان افغان در دانشگاه های بریتانیا فراهم می آورد.
بریتانیا با ۹۵۰۰ سرباز پس از آمریکا بیشترین نیروی ائتلاف بین المللی را تشکیل می دهد. آنها اکثرا در جنوب افغانستان مستقر هستند.

XS
SM
MD
LG