لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۶

نخست وزیر پاکستان: آمریکا از اسلام آباد خواسته است مذاکرات صلح افغانستان را تسهیل کند


عمران خان، نخست وزیر پاکستان می گوید «دور بعدی مذاکرات مشاور ویژه رئیس جمهوری آمریکا در امور افغانستان با نمایندگان طالبان به زودی انجام می شود، و پاکستان نیز این گفتگوها را تسهیل کرده است.» او گفت: «اسلام آباد میزبان دور بعدی مذاکرات مشاور ویژه رئیس جمهوری آمریکا با نمایندگان طالبان افغانستان است.»

وی که روز گذشته در پیشاور سخن می گفت تاکید کرد، این گفتگوها تا چند روز دیگر انجام خواهد شد.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان می گوید زلمی خلیلزاد، مشاور ویژه رئیس جمهوری آمریکا در امور افغانستان در دیدار دو هفته پیش خود از اسلام آباد، رسماً از پاکستان خواسته بود از تمام امکانات خود برای تسهیل گفتگوهای آمریکا با طالبان افغانستان استفاده کند.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان هم می گوید گفتگو و مصالحه ابتدا باید از دولت افغانستان و طالبان این کشور آغاز شود.

آقای خلیلزاد در ملاقات با شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان نیز او را در جریان گفتگوهای خود با نمایندگان طالبان افغانستان که در قطر انجام شد، قرار داده بود. آقای قریشی روز گذشته گفت افغان ها، اعم از طالبان یا دولت افغانستان، باید عملاً نشان بدهند که خواستار مصالحه و آشتی اند.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان گفت: «از آنها خواسته ایم که اسلحه را زمین بگذارند و برای گفتگو آماده شوند. پاکستان می تواند به این گفتگوها کمک کند. اما افغان ها، اعم از دولت، طالبان، و سایر گروه ها، مصالحه و گفتگو را باید ابتدا از خودشان آغاز کنند.»

زلمی خلیلزاد، مشاور ویژه رئیس جمهوری آمریکا در امور افغانستان، ماه گذشته با نمایندگان طالبان در دوحه پایتخت قطر دیدار کرد.

این دومین دیدار فرستاده ویژه آمریکا با مذاکره کنندگان طالبان بود و آقای خلیلزاد نیز بلافاصله پس از آن گفتگوهای سه روزه، به خواست تمام طرف های درگیر در جنگ برای برقراری آرامش در افغانستان اشاره کرد.

زلمی خلیلزاد، مشاور ویژه رئیس جمهوری آمریکا در امور افغانستان گفت: «به عنوان بخشی از تلاش ها برای دستیابی به صلح، به تماس با تمام جناح هایی که از حل و فصل سیاسی جنگ افغانستان حمایت می کنند، ادامه می دهم. می دانم که دولت افغانستان به دنبال صلح است. طالبان هم می گوید که نمی تواند از نظر نظامی پیروز شود و مایل است این درگیری نظامی از طریق گفتگو به سامان برسد. این دقیقاً آن چیزی است که جامعه بین الملل و بویژه آمریکا در پی آن هستند.»

به گزارش خبرگزاری رویترز از قول شورای امنیت ملی کاخ سفید، ده روز پیش پرزیدنت ترامپ با ارسال نامه ای برای نخست وزیر پاکستان، خواستار «حمایت کامل اسلام آباد از تلاش های واشنگتن در برقراری صلح در افغانستان» شده بود.

وزرای خارجه چین، پاکستان و افغانستان نیز روز شنبه در کابل یادداشت تفاهمی برای همکاری های بیشتر امضاء کردند، و رئیس دستگاه دیپلماسی چین نیز از روند گفتگوهای صلح و برقراری آرامش در افغانستان حمایت کرد و گفت: «یادداشت تفاهم امضاء شده بین چین، پاکستان و افغانستان، برای مبارزه مشترک علیه تروریسم است. پکن رسماً از رهبری طالبان می خواهد به نزدیک به نیم قرن جنگ در افغانستان پایان دهد و با جدیت بیشتری به روند گفتگوهای صلح بپیوندد.»

صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان در این جلسه گفت پاکستان بارها خواستار پایان جنگ در افغانستان و برقراری صلح شده و زمان آن رسیده است که اسلام آباد از تمام توان و ابزارهایش در این خصوص استفاده کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG