لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۲

برهان الدین ربانی: طالبان برای مذاکرات صلح آماده است


حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان به همراه اعضای شورای صلح
حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان به همراه اعضای شورای صلح

رییس شورای جدید صلح در افغانستان می گوید طالبان آماده است برای پایان دادن به جنگ ۹ ساله مذاکره کند.

برهان الدین ربانی، رییس جمهوری سابق، در کابل به خبرنگاران گفت طالبان مذاکرات را هرگز کاملا رد نکرده اند، و فقط شرایطی برای صلح قائل هستند.

پیشتر، در اوائل هفته، حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان تایید کرد که دولت او بحث های غیر رسمی با طالبان داشته است. اما طالبان مشارکت رهبران خود در چنین مذاکراتی را تکذیب کرده اند. طالبان می خواهند پیش از آغاز مذاکرات صلح، تمام سربازان بین المللی از افغانستان خارج شوند.

مشاور ارشد آقای کرزی روز پنجشنبه ناتو را ترغیب کرد از روند صلح حمایت کند. محمد معصوم استانکزی، از نیروهای ناتو خواست عملیات نظامی را در منطاقی که ستیزه گران آماه هستند مذاکرات را آغاز کنند، متوقف سازند.

یک مقام ناتو روز چهارشنبه گفت اتحادیه به عبور امن فرماندهان طالبان به کابل کمک کرد، و چنین سفرهایی بدون رضایت ناتو بسیار دشوار خواهد بود.

در این میان ، ناتو می گوید روز پنجشنبه ۵ سرباز آن سازمان در حملات جداگانه کشته شدند.

یک بمب در کنار جاده، سه سرباز را در غرب افغانستان کشت، در حالی که انفجار دیگری سربازی را در جنوب از پای در آورد. پنجمین سرباز در حمله شورشیان در شرق افغانستان جان سپرد. جزییات بیشتری منتشر نشده است.

روز چهارشنبه شش سرباز ناتو در افغانستان کشته شدند.

روز پنحشنبه، ناتو گفت نیروهایش در جریان حمله ای در ایالت غزنی در روز چهارشنبه، دو عضو ارشد طالبان را کشتند.

به گفته ناتو، نیروهای افغان و ائتلاف در جریان عملیات اخیر در ایالت نیمروز، ۷ هزار کیلوگرم نیترات آمونیوم و ۲۰ بمب کنار جاده ای کشف کردند.

XS
SM
MD
LG