لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۱

کای آیدی: دستگیری رهبران طالبان از پیشرفت مذاکرات محرمانه جلوگیری می کند


نماینده سابق سازمان ملل متحد در افغانستان از پاکستان به دلیل دستگیری رهبران ارشد طالبان انتقاد کرده است و می گوید چنین اقداماتی موجب شده است مذاکرات محرمانه بین سازمان ملل متحد و طالبان متوقف شود.

خبرگزاری ها می گویند کای آیدی از حدود یک سال پیش با تعدادی از اعضای ارشد طالبان شخصا یا از طریق پیام های کتبی تماس می گرفته است.

آسوشیتد پرس به نقل از آیدی می گوید بر تماس ها افزوده شده بود. با این حال، این روند در پی دستگیری ها، از جمله بازداشت ملا عبدالغنی برادر، رهبر شماره ۲ طالبان، متوقف شد.

این نخستین بار است که آیدی، که در اوائل ماه جاری از مقامش کناره گیری کرد، علنا انجام چنین بحث هایی را تایید کرده است.

مقامات پاکستان روز جمعه واکنش نشان دادند و گفتند دستگیری برادر بخشی از عملیات مشترک با آمریکا بود و به مذاکرات آشتی ارتباط ندارد.

آیدی می گوید مذاکرات موجب شد در مسائل انساندوستانه، از جمله توزیع غدا و واکسن پیشرفت شود. به گفته او، در ۲۹ سپتامبر سال پیش، شورای امنیت سازمان ملل متحد رسما از اعضای طالبان به خاطر باز کردن مناطقی که سازمان ملل متحد قبلا نمی توانست به آنها دسترسی پیدا کند، سپاسگزاری کرد. درباره افزایش اعتماد برای ادامه این روند نیز بحث شد.

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان از پاکستان درخواست کرده است برادر را تحویل دهد، اما یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان می گوید اسلام آباد هنوز چنین اقدامی را بررسی می کند.

XS
SM
MD
LG