لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۵

کاهش حمايت از طالبان در افغانستان


کاهش حمايت از طالبان در افغانستان
کاهش حمايت از طالبان در افغانستان

یک نظرسنجی جدید در افغانستان نشان می دهد میزان حمایت از طالبان از هر زمانی پایین تر است.

نتایج نظرسنجی که روز سه شنبه توسط نهاد غیرانتقاعی بنیاد آسیا در واشنگتن منتشر شد حاکی است ۲۹ درصد کسانی که از آنها سئوال شد، از انگیزه های گروه شورشی طرفداری می کنند. این رقم نزدیک به نیمی کمتر از درصد دو سال پیش است.

و در حالی که ۴۶ درصد شهروندان افغان فکر می کنند کشور آنها در جهت درست پیش می رود، بیش از یک سوم (۳۵ درصد) با این ارزیابی مخالف هستند. این درصد بالاترین سطح نارضایتی از زمان آغاز نظرسنجی در سال ۲۰۰۴ را منعکس می کند.

پاسخ دهندگان به ناامنی بعنوان بزرگنرین نگرانی خود اشاره می کنند. آنها از بیکاری و فساد نیز بعنوان دو مشکل اساسی افغانستان نام بردند.

کوشش های بازسازی، بهبود آموزش و مشاهده امنیت بهتر، از جمله دلایل خوش بینی است. ساکنان همچنین گفتند در تامین نیازمندی های روزانه مانند دسترسی به آب آشامیدنی، آموزش و بهداشت نیز پیشرفت شده است.

بررسی همچنین حمایت نیرومندی از یافتن راه حل سیاسی برای مناقشه را نشان داد، و ۸۲ درصد افغان ها از کوشش های آشتی دولت با گروه های شورشی مسلح مانند طالبان پشتیبانی می کنند.

نتایج نظرسنجی در حالی منتشر می شود که بر حملات طالبان افزوده شده است. همچنین سربازان رزمی آمریکا برای تکمیل خروج خود از افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۴ آماده می شوند.

روز سه شنبه، بمبی در ناحیه قورماچ در ایالت فاریاب منفجر شد و يک افسر پلیس افغان را کشت. وزارت کشور می گوید در اين حمله ۱۷ غیرنظامی نیز مجروح شدند.

XS
SM
MD
LG