لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۴

کرزی: برای نبرد با گروه های تروریست به کمک نیاز داریم


روسای جمهوری افغانستان، ترکیه و پاکستان به همراه وزرای خود در استانبول. ۲ نوامبر ۲۰۱۱
روسای جمهوری افغانستان، ترکیه و پاکستان به همراه وزرای خود در استانبول. ۲ نوامبر ۲۰۱۱

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان هشدار می دهد که بدون کمک کشورهای همسایه در نبرد با گروه های تروریستی، امیدی به بر قراری صلح در کشورش نخواهد بود.

کرزی روز چهارشنبه در یک نشست بین المللی در ترکیه گفت شبکه های تروریستی هنوز تهدید عمده ای برای امنیت افغانستان هستند و افزود گروه هایی که به گفته او به «کمپین بی رحمانه ویرانی» دست زده اند، همچنان از پناهگاه های امن در خارج از کشور برخوردار هستند.

کرزی از پاکستان خواست به کشورش در مذاکراه با رهبری ارشد طالبان، که گفته می شود در پاکستان به سر می برد، کمک کند.

رهبر افغانستان به نمایندگانی از حدود ۲۰ کشور و اعضای نهادهای امداد در نشست یک روزه در استانبول، که بر امنیت و توسعه اقتصادی افغانستان متمرکز است، پیوست.

چندین کشور با پیشنهادی برای کمک به افغانستان در حوزه های گوناگون، از جمله آشتی، بازسازی و امنیت، موافقت کردند.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد از این توافق استقبال کرده و همچنان آماده خواهد بود از افغانستان و منطقه در حالی که برای اجرای تعهدات مندرج در اعلامیه همکاری می کنند، حمایت کند.

کرزی روز سه شنبه با آصف علی زرداری رییس جمهوری پاکستان ملاقات و درباره تحقیقات مشترک در مورد ترور برهان الدین ربانی رییس جمهوری سابق افغانستان در ماه سپتامبر به تبادل نظر پرداخت.

رییس جمهوری افغانستان منظما پاکستان را ترغیب می کند کارهای بیشتری علیه ستیزه جویان انجام دهد. مقام های آمریکای و افغان، اسلام آباد را متهم می کنند به شورشیان، از جمله شبکه حقانی، پناه می دهد. اتهامی که دولت پاکستان به شدت آن را رد می کند.

فرانسه، آلمان، ایران و هند، برخی از کشورهایی هستند که در نشست استانبول شرکت دارند.

عبدالله گل رییس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه در این نشست گفت کشورها متعهد هستند به صلح، ثبات، امنیت و غنای افغانستان کمک کنند. وی افزود «منافع مشترک» این همکاری را ایجاب می کند.

انتظار می رود نشست استانبول زمینه را برای پیشرفت در افغانستان آماده کند. نیروهای بین المللی قرار است خروج از افغانستان و واگذاری مسئولیت های امنیتی به همتایان افغان خود را تا پایان سال ۲۰۱۴ تکمیل کنند.

بیش از ۱۳۰ هزار سرباز خارجی، که بیشتر آمریکایی هستند، در افغانستان حضور دارند. ناتو قصد دارد کنترل امنیت را تا پایان ۲۰۱۴ به نیروهای افغان منتقل کند.

XS
SM
MD
LG