لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۶

آمریکا: بیشترین احترام را برای لویا جرگه افغانستان قائل است


آمریکا: بیشترین احترام را برای لویا جرگه افغانستان قائل است
آمریکا: بیشترین احترام را برای لویا جرگه افغانستان قائل است

وزارت امور خارجه آمریکا می گوید یقین دارد مجمع سنتی رهبران افغانستان – لویا جرگه – در اجلاس خود بر مناسبات نزدیک بین دو کشور تاکید خواهد گذاشت.

بیش از ۲ هزار سیاستمدار، رهبران قبایلی و جوامع برای آغاز جلسات چند روز لویا جرگه در روز چهارشنبه در کابل جمع شده اند، و قرار است در باره مسائل گوناگون، از جمله مناسبات با آمریکا و کوشش های آشتی با طالبان بحث کنند.

مارک تونر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت ایالات متحده «بیشترین احترام» را برای لویا جرگه قائل است، و «یقین بسیار» دارد که بر «مشارکت نیرومند» بین دو کشور بار دیگر تاکید خواهد گذاشت.

روز یکشنبه، طالبان افغانستان تهدید کرد جلسه را برهم خواهد زد، و اسنادی را که می گوید ترتیبات امنیتی بسیار محرمانه برای آن است منتشر کرد.

مقامات ناتو و افغان هر دو اسناد را جعلی نامیده و رد کرده اند و می گویند انتشار آنها کوششی برای ترساندن شرکت کنندگان در لویا جرگه است.

مقامات افغان بر تدابیر امنیتی در پیشاپیش گردهمایی افزوده اند. روز دوشنبه، نیروهای امنیتی یک بمب انداز انتحاری را که سعی داشت به حمله ای در خارج از محل برگزاری لویا جرگه دست برند کشتند. دو مهاجم احتمالی دیگر دستگیر شدند.

در جریان اجلاس سال ۲۰۱۰، ستیزه گران طالبان به حمله ای نسبتا نزدیک به چادری که در آن لویا جرگه تشکیل شده بود دست زدند و سه غیر نظامی را مجروح کردند.

انتظار می رود در جلسه این هفته، شرکت کنندگان در باره حضوری که آمریکا ممکن است در افغانستان، در پی خروج تمام سربازان رزمی خارجی در سال ۲۰۱۴داشته باشند، بحث کنند.

آنها همچنین به برنامه های دولت افغانستان برای صلح با طالبان خواهند پرداخت.

XS
SM
MD
LG