لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۹

شورای صلح افغانستان از عربستان سعودی کمک می خواهد


قیام الدین کشاف، سخنگوی شورای جدید صلح در افغانستان
قیام الدین کشاف، سخنگوی شورای جدید صلح در افغانستان

شورای جدید صلح در افغانستان ازعربستان سعودی درخواست کرده است به پیشبرد مذاکرات با طالبان برای پایان دادن به ۹ سال جنگ کمک کند.

قیام الدین کشاف، سخنگوی شورا، روز پنجشنبه گفت شورای ۷۰ نفره به درخواست های مشروع طالبان گوش خواهد کرد. طالبان به عنوان شرطی برای مذاکره خواسته است سربازان بین المللی از افغانستان خارج شوند.

کشاف همچنین ازعربستان سعودی درخواست کرد به پیشبرد مذاکرات با طالبان برای پایان دادن به ۹ سال جنگ کمک کند. او گفت ملک عبدالله، پادشاه سعودی، باید از نفوذ خود بر طالبان برای ترغیب آنها به مشارکت در روند صلح استفاده کند.

عربستان سعودی، همراه با پاکستان و امارات متحده، یکی از سه کشوری بود که رژیم طالبان را در اواخر دهه ۱۹۹۰ به رسمیت شناختند.

طالبان می گویند هیچ نماینده ای برای مذاکره به کابل نفرستاده اند و قصد ندارند چنین کنند. آنها بار دیگر خواهان خروج تمام نیروهای بین المللی از افغانستان شدند.

در حالی که رهبران افغانستان برای انجام مذاکرات صلح با طالبان تلاش می کنند، سربازان محلی و بین المللی به کمپین نظامی در ایالت قندهار، قرارگاه طالبان، ادامه می دهند.

مقامات افغان ادعا می کنند عملیاتی که بیش از دو ماه پیش آغاز شد شورشیان را وادار می سازد از منطقه فرار کنند.

احمد ولی کرزی، برادر ناتنی حامد کرزی رییس جمهوری و رییس شورا در قندهار، به آسوشیتدپرس گفت با کشته شدن یا دستگیری تعداد زیادی از ستیزه گران، عملیات پیشرفت می کند.

او ادعا می کند که در حال حاضر حتی یک پایگاه طالبان در قندهار وجود ندارد.

در حالی که سربازان پیشروی می کنند، خشونت افزایش یافته است.

روز پنجشنبه، به گفته ناتو، در حمله شورشیان در شرق افغانستان یکی از سربازان آن کشته شد.

در غرب، مقامات افغان می گویند انفجار یک بمب در کنارجاده ای در ایالت هرات در روز چهارشنبه، چهار افسر افغان را کشت و یک نفر را مجروح کرد.

ناتو روز پنجشنبه یک حمله هوایی دقیق را که موجب مرگ یک رهبر ارشد طالبان در ایالت بغلان شد تایید کرد. ائتلاف می گوید یک رهبر شبکه حقانی در جریان عملیاتی در ایالت پکتیکا در روز سه شنبه کشته شد.

XS
SM
MD
LG