لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۵

۲۵۰ هزار آواره افغان از جنگ فرار کرده اند


۲۵۰ هزار آواره افغان از جنگ فرار کرده اند
۲۵۰ هزار آواره افغان از جنگ فرار کرده اند

یک گروه بین المللی ناظر بر وضعیت آوارگان می گوید شمار بیشتری از افغان ها در هنگامه کمپین نظامی رو به گسترش در کشورشان گرفتار می شوند و در دو سال گذشته نزدیم به ۲۵۰ هزار نفز از خانه هایشان گریخته اند.

گروه «آوارگان بین الملل»، که دفتر مرکزی آن در واشنگتن قرار دارد، در گزارشی که روز سه شنبه منتشر کرد از دولت اباما می خواهد برای کاهش دربدری های بیشتر گام هایی بردارد و مسلم سازد دولت افغانستان، در حالی که آمریکا ماه آینده کاهش نیروهای خود را آغاز می کند، مسئولیت های بزرگتری برای کمک به چنین شهروندانی بر عهده بگیرد.

به گفته این گروه از ماه ژانویه ۹۱ هزار افغان از روستاهایشان فرار کرده اند، که از دو برابر تعداد گریختگان در دوره مشابه در سال پیش بیشتر است. گروه می گوید این مهاجرت بیشتر از عملیات نظامی نیروهای بین المللی و افغان علیه طالبان ناشی می شود، و می افزاید که استفاده فزاینده سربازان خارجی و محلی از حمل های هوایی و شبانه، غیر نظامیان را به عذاب آورده است و آنان را مجبور به فرار می کند.

در گزارش این گروه همچنین از کنگره آمریکا خواسته شده پرداخت پول به پلیس محلی افغان را متوقف کند. بر اساس این برنامه ،که آمریکا و ناتو از آن حمایت می کنند، میلیشاهای محلی برای جنگ با شورشیان استخدام می شوند. گروه «آوارگان بین الملل» می گوید توسعه گروه های میلیشا که بررسی های کافی درباره آنها انجام نمی گیرد و فاقد آموزش های لازم هستند، تهدید عمده ای برای غیر نظامیان و افغانستان و ثبات کشور هستند.

به گفته گروه دسته های مسلح به بدرفتاری هایی از جمله قتل، سرقت، اخاذی، رشوه گیری و ارعاب متهم شده اند. این گروه از آمریکا خواسته است دولت افغانستان را برای پرداختن فوری به کمبودهای برنامه پلیس محلی افغان زیر فشار بگذارد.

XS
SM
MD
LG