لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۵

روزنامه آمریکایی: سوزندان قران در پی یک سلسله اشتباه روی داد


روزنامه آمریکایی: سوزندان قران در پی یک سلسله اشتباه روی داد
روزنامه آمریکایی: سوزندان قران در پی یک سلسله اشتباه روی داد

یک روزنامه معتبر آمریکایی می گوید سلسله رویدادهایی که به سوزاندن نسخه های قران در یک پایگاه ناتو در افغانستان منجر شد، می توانست در چند نقطه «همراه با زنجیره ای از اشتباه، قضاوت های نادرست و نادیده گرفتن رویّه ها و معیارها» متوقف شود.
سوزانده شدن قران در پایگاه هوایی بگرام روزها اعتراض های ضد آمریکایی خشونت بار در سراسر افغانستان را که دست کم ۳۰ کشته برجا گذاشت و مناسبات بین آمریکا و افغانستان را تیره ساخت، موجب شد.
نیویورک تایمز بنقل از یک مقام آمریکایی نزدیک به تحقیقات مشترک افغانستان – آمریکا می گوید دست کم شش نفر که در سوزاندن قران دست داشتند، از جمله «رهبران نظامی آمریکا» و یک مترجم آمریکایی، ممکن است با اقدام انضباطی روبرو شوند.
گزارش نیویورک تایمز حاکی است حدود یک هفته پیش از این واقعه، مقامات آمریکایی نگران شدند که زندانیان در یک بازداشتگاه نزدیک پایگاه هوایی بگرام پنهانی از طریق یادداشت هایی که در کتاب های کتابخانه بازداشتگاه می نوشتند با یکدیگر تماس می گرفتند و مکاتبه می کردند.
نیویورک تایمز گزارش می دهد به دو مترجم گفته شد به بررسی کتاب ها بپردازند و هر نسخه ای را که ممکن است یک خطر امنیتی باشد کنار بگذارند. آنها ۱۶۵۲ کتاب، از جمله نسخه هایی از قران و دیگر کتاب های مذهبی را شناسایی کردند.
نیویورک تایمز همچنین بنقل از مولوی خالق داد، یک عضو شورای علما، که تحقیقاتی درباره حادثه انجام داده است، می گوید برخی از سربازان افغان کتب مذهبی را در جعبه هایی که قرار بود بیرون برده شوند دیدند. آنها موضوع را به آگاهی افسر فرمانده خود رساندند، اما تا زمانی که او نگرانی هایش را با همتای آمریکایی خود در میان بگذارد، کتاب ها به محل سوزاندن برده شده بود.
نیویورک تایمز می گوید مقامات آمریکایی و افغان هر دو بر این عقیده هستند سربازانی که کتاب ها را برای سوزاندن بردند نمی توانستند عربی بخوانند و اهمیت کتاب های مذهبی را تشخیص نمی دادند.
نیویورک تایمز می گوید یک کارگر افغان وقتی متوجه شد سربازان قران ها را می سوزانند «به فریاد زدن پرداخت» وهمراه با دیگر کارگران افغان در صدد برآمد آتش را با بطری های آب خاموش کند.
نیویورک تایمز می گوید «آمریکایی ها بی درنگ توقف کردند»، اما نه پیش از آن که چهار جلد قران بشدت بسوزد.

XS
SM
MD
LG