لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۳

اعتراض افغان ها به برکناری نمایندگان


کمیسیون مستقل انتخابات
کمیسیون مستقل انتخابات

صدها افغان روز سه شنبه در کابل، در اعتراض به تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات برای برکناری ۹ نماینده به اتهام تقلب در رای گیری راه پیمایی کردند.

معترضان در خارج از دفاتر هیات کمک سازمان ملل متحد جمع شدند و شعار دادند. هیات کمک سازمان ملل پیشتر در بیانیه ای از تصمیم کمیسیون پشتیبانی کرد و آن را در پایان دادن به یک «بن بست قانونی طولانی» کارساز دانست. پلیس ضد شورش در جریان تظاهرات در خیابان ها صف کشیده بود، اما گزارشی از بروز خشونت نرسیده است.

کمیسیون مستقل انتخابات روز یکشنبه خواهان تعویض ۹ نفر از ۶۲ نماینده شد. یک دادگاه ویژه پیش از این دستور برکناری آنان را به اتهام تقلب صادر کرده بود.

فضل احمد معنوی رییس کمیسیون گفت نمایندگان ۸ ولایت برکنار شده و ۹ عضو جدید جای آنان را خواهند گرفت، گل محمد پهلوان، یک رهبر سابق شبه نظامی در شمال افغانستان، از آن جمله است.

برخی از نمایندگان اقدام کمیسیون را غیر قانونی دانستند و محکوم کردند. مجلس نمایندگان پارلمان از زمان گشایش آن در ژانویه به اتهام تقلب گسترده در انتخابات سپتامبر ۲۰۱۰ در وضعیتی نامشخص قرار داشته است.

دادگاه ویژه ای که حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان تشکیل داد، در ماه ژوئن صلاحیت ۶۲ نماینده - یک چهارم ۲۴۹ عضو پارلمان - را رد کرد. کرزی پس از آن که منتقدین وی را به سو استفاده از دادگاه برای تغییر شکل پارلمان به سود خود متهم ساختند، دادگاه را منحل کرد.

کرزی در اوایل ماه اوت با صدور یک فرمان، به کمیسیون مستقل انتخابات اجازه داد درباره شکایت های انتخاباتی نظر نهایی ابراز دارد.

XS
SM
MD
LG