لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۴

کميسيون انتخاباتی افغانستان خواستار تعويض ۹ نماینده شد


فضل احمد معنوی ریيس کميسيون انتخابات افغانستان (سوم از راست) در کابل. ۲۱ اوت ۲۰۱۱
فضل احمد معنوی ریيس کميسيون انتخابات افغانستان (سوم از راست) در کابل. ۲۱ اوت ۲۰۱۱

کميسيون مستقل انتخاباتی افغانستان پس از رسيدگی به اتهامات حاکی از تقلب در انتخاباتی که پارلمان آن کشور را تقريبا در يک سال است فلج ساخته بود، خواستار تعويض ۹ نماینده شده است.

فضل احمد معنوی ریيس اين کميسيون روز يکشنبه در يک کنفرانس خبری گفت نمایندگانی که بايد کرسی های خود را پس دهند از هشت ولايت هستند و افزود ۹ نماینده جديد جاگزين آنان می شوند، که گل محمد پهلوان، رهبر شبه نظامی در شمال افغانستان يکی از آنان است.

برخی از نمایندگان، اين تصميم کميسيون را به عنوان تصميمی غير قانونی رد کرده اند.

مجلس نمايندگان در پارلمان افغانستان از هنگام افتتاح آن در ماه ژانويه به سبب اتهامات حاکی از تقلب های گسترده در انتخابات سپتامبر ۲۰۱۰ عملا فلج بوده است.

ديوان حکميت ويژه ای که به دستور حامد کرزی ریيس جمهوری افغانستان مامور رسيدگی به اتهامات شده بود در ماه ژوئن حکم به رد صلاحيت ۶۲ نماینده در ارتباط با تقلب ها داد - که تقريبا يک چهارم اين مجلس ۲۴۹ عضوی را در بر می گرفت.

حامد کرزی سپس در واکنش به انتقادهایی که وی را به سو استفاده از اين ديوان برای شکل دادن به يک مجلس قانونگذاری به سود خود متهم می کرد ديوان را منحل ساخت.

ریيس جمهوری افغانستان سرانجام هفته گذشته با صدور فرمانی تصميم گيری نهایی درباره شکايت ها و نتايج انتخابات را به کميسيون مستقل انتخاباتی کشور سپرد.

هنوز معلوم نيست تصميم کميسيون در مورد سلب صلاحيت ۹ نماینده می تواند اين بن بست سياسی را حل کند يا نه.

XS
SM
MD
LG