لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۰

پاکستان خواهان همکاری با افغانستان است


پاکستان خواهان همکاری با افغانستان است
پاکستان خواهان همکاری با افغانستان است

پاکستان می گوید زمان پایان دادن به اتهام ها و پیشروی در مسیر همکاری با افغانستان فرا رسیده است.

پس از آن که مقام های افغان ستیزه جویان مستقر در پاکستان را مسئول حمله انتحاری مرگبار در کابل دانستند، سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان روز پنجشنبه گفت مسئول دانستن پاکستان در «حوادث بی اساس» موجب به وجود آمدن مشکلاتی می شود و اسلام آباد خواهان رابطه ای دور از رد و بدل کردن اتهام است.

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان این نظر را یک روز پس از آن ابراز داشت که حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان عهد کرد در پی حمله انتحاری در کابل که مسلمانان شیعه را هدف گرفت، با پاکستان برخورد کند. کرزی گفت لشکر جهنگوی را مسئول این حمله ها می داند.

این گروه یک نهاد افراطی سنی است که با القاعده ارتباط دارد و مسئول شماری از حمله ها علیه شیعیان در پاکستان شناخته شده است. مقام های امنیتی پاکستان سال هاست که در تعقیب اعضای این گروه هستند.

رحمان مالک وزیر کشور پاکستان روز چهارشنبه قول داد در صورتی که مقام های افغان دلیلی برای تایید ادعای خود ارائه دهند، وارد عمل شود. اما او همچنین نسبت به وارد آوردن «اتهامات بی اساس» هشدار داد.

حمله روز سه شنبه در کابل در نزدیکی مسجد ابوالفضل العباس، که شیعیان برای برگزاری مراسم عاشورا در آن جمع شده بودند، ۵۵ تن را کشت. حمله دیگری به زیارتگاهی در شهر مزار شریف در شمال افغانستان چهار کشته بر جا گذاشت.

طالبان قتل ها را محکوم و هرگونه دست داشتن در حمله ها را تکذیب کرده و لشکر جهنگوی مسئولیت کشتار در کابل را بر عهده گرفته است.

XS
SM
MD
LG