لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۳

اعتراض افغان ها به کشته شدن ۲ تن توسط نیروهای ائتلاف و افغانستان


اعتراض افغان ها به کشته شدن ۲ تن توسط نیروهای ائتلاف و افغانستان
اعتراض افغان ها به کشته شدن ۲ تن توسط نیروهای ائتلاف و افغانستان

صدها نفر روز سه شنبه یک بزرگراه اصلی در شرق افغانستان را بستند و به کشته شدن ۲ غیرنظامی در حمله مشترک نیروهای افغان – ناتو اعتراض کردند.

تظاهر کنندگان در حالی که اجساد کشته شدگان را حمل می کردند، به طرف جاده کابل – جلال آباد به راهپیمایی پرداختند.

ناتو می گوید هدف عملیات سحرگاه سه شنبه در ایالت لقمان که به هدایت نیروهای افغان و با پشتیبانی ناتو صورت گرفت، یک رهبر طالبان بود که بمب گذاریهای کنارجاده ای علیه نیروهای امنیتی در سراسر ایالت را هماهنگ می ساخت.

به گفته نیروهای ائتلاف، در جریان عملیات، این رهبر و یک شورشی دیگر به سوی نیروهای امنیتی تیراندازی کردند، سربازان پاسخ دادند و هر دو را کشتند. ناتو گفت نیروی مشترک چندین شورشی را بازداشت کرد و چندین قبضه اسلحه سبک را ضبط کرد.

اما خویشاوند یکی از کشته شدگان گفت نیروهای امنیتی وارد خانه او شدند، آتش گشودند و دو مرد جوان، از جمله یک عضو شورای محلی را کشتند. او گفت دست کم ۷ مرد دیگر، که همه غیر نظامی هستند، بازداشت شدند.

این حادثه چند هفته پس از آن روی می دهد که دولتهای افغانستان و امریکا قراردادی امضا کردند که مسئولیت عملیات ویژه، از جمله حملات بحث انگیز شبانه به خانه های افغانها را به نیروهای افغان واگذار می کند.

روز دوشنبه نیز مقامات ناتو و افغان گفتند در تیراندازی بین شورشیان و سربازان امریکایی در ایالت زابل دست کم ۳ کودک کشته شدند.

به گفته مقامات افغان، تیراندازی زمانی آغاز شد که شورشیان به جلسه رهبران محلی و نیروهای امریکایی در ناحیه «شاجو» حمله کردند.

XS
SM
MD
LG