لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۹

وزیر دفاع فرانسه از افغانستان دیدن می کند


وزیر دفاع فرانسه از افغانستان دیدن می کند
وزیر دفاع فرانسه از افغانستان دیدن می کند

وزیر دفاع فرانسه برای گفت و گو با حامد کرزی رییس جمهوری فرانسه وارد کابل شده است. این دیدار یک روز پس از آن انجام می گیرد که یک سرباز افغان چهار سرباز فرانسوی را کشت.
در پی آن حادثه پاریس تهدید کرد به خارج ساختن سربازان از افغانستان شتاب خواهد بخشید. اما جرالد لونگ یادآور شد فرانسه به برقراری ثبات در کشور متعهد است.
او گفت برای مشخص ساختن موضع فرانسه در پی حمله در ایالت کپیسا، که در آن ۱۵ سرباز فرانسوی نیز مجروح شدند، به افغانستان آمده است.
وزیر دفاع فرانسه ازبرخی از سربازان مجروح در فرودگاه کابل پیش از انتقال آنها به فرانسه عیادت کرد. او گفت آنها قربانی اعتماد به سربازان افغان که آموزش می دادند شده اند.
جرالد لونگ گفت سربازان زمانی که مهاجم آنها را زیر آتش گرفت مسلح نبودند. تیرانداز بازداشت شده است.
او قرار است نیکولا سرکوزی رییس جمهوری فرانسه را از اقداماتی که افغان ها جهت تضمین شرایط امنیتی برای مربیان فرانسوی انجام می دهند آگاه سازد.
سرکوزی عملیات نظامی در افغانستان را متوقف ساخته است. او روز جمعه گفت «غیر قابل قبول» است که سربازان افغان به سربازان فرانسه حمله کنند.
سخنگوی طالبان مهاجم را ستود، اما مسئولیت تیراندازی را بر عهده نگرفت.
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا این شایعه را که فرانسه قصد دارد به خارج ساختن سربازانش از افغانستان شتاب بخشد رد کرد. او روز جمعه به خبرنگاران در واشنگتن گفت آمریکا از نزدیک با فرانسه در تماس است و دلیلی وجود ندارد باور کرد فرانسه غیر از آن که همچنان بخشی از روند انتقال و خروج، که در لیسبون با آن موافقت َشد باشد، کار دیگری انجام دهد.
جان آلن فرمانده نیروهای بین المللی در کابل، روز جمعه گفت ناتو تحقیقات کاملی درباره حمله انجام خواهد داد و در مورد پیامد آن از نزدیک با فرانسه کار خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG