لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۷

چهار سرباز فرانسوی در تیراندازی یک سرباز افغان کشته شدند


چهار سرباز فرانسوی در تیراندازی یک سرباز افغان کشته شدند
چهار سرباز فرانسوی در تیراندازی یک سرباز افغان کشته شدند

فرانسه می گوید تمام عملیات آموزشی و مشترک در افغانستان را پس از آن که یک سرباز افغان چهار سرباز فرانسوی را کشت لغو می کند.
نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه می گوید اگر شرایط امنیتی در پی حمله روز جمعه روشن نشود، او خروج زودرس سربازان فرانسه از افغانستان را بررسی خواهد کرد.
مقامات امنیتی افغان گفتند در حمله سرباز در ایالت کپیسا، دست کم ۱۶ نفر نیز مجروح شدند.
وزیر دفاع فرانسه گفت سربازان زمانی که مهاجم در جریان یک مانور آموزشی در پاسگاه مشترک نیروهای فرانسوی و افغان آتش گشود، غیر مسلح بودند.
حادثه روز جمعه جدید ترین حملاتی است که در آنها سربازان بین المللی توسط نیروهای امنیتی افغانستان کشته شده اند.
در ماه دسامبر، یک سرباز افغان در کپیسا آتش گشود، و دو عضو لژیون خارجی فرانسه را کشت. و در اوائل ژانویه، یک سرباز افغان یک سرباز آمریکایی را در ایالت زابل کشت.
مرگ های روز جمعه شمار سربازان فرانسوی را که در افغانستان کشته شده اند به ۸۲ تن افزایش داد. فرانسه حدود ۳۶۰۰ سرباز در افغانستان دارد که بیشتر در شرق مستقر هستند. قرار است تمام سربازان رزمی در سال ۲۰۱۴ کشور را ترک کنند.
پرزیدنت سارکوزی روز جمعه گفت «غیر قابل قبول» است که سربازان افغان به سربازان فرانسه حمله کنند. او گفت وزیر دفاع و فرمانده ارتش برای بررسی شرایطی که موجب حمله شد به کابل می روند.
حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان ابراز تاسف کرد و تسلیت گفت. آندرس فوگ راسموسن دبیر کل ناتو گفت: «روز غم انگیزی» برای نیروهای بین المللی در افغانستان است، اما تاکید کرد چنین حوادثی عمومیت ندارد.
نیویورک تایمز روز جمعه بنقل از یک گزارش محرمانه ائتلاف گفت چنین حملاتی از دشمنی عمیق بین نیروهایی که قرار است متحد باشند ناشی می شود. گزارش می گوید سوء نیت و بی اعتمادی در میان غیرنظامیان و نظامیان هر دو طرف عمیق است.
اما سخنگوی ناتو روز جمعه گفت حوادثی که در آنها سربازان افغان اعضای ائتلاف را کشته یا مجروح کرده اند موارد استثنایی است و «بر یک اساس منظم اتفاق نمی افتاد.»
سخنگو افزود «ما پرسنل نظامی افغان را هر روز آموزش می دهیم و با آنها مشارکت داریم و در مناسبات خود مساله با مشکلی که نگران کننده باشد نمی بینیم.»
در این میان، روز پنجشنبه، یک فروند هلیکوپتر ائتلاف در جنوب افغانستان سقوط کرد و شش تفنگدار دریایی آمریکا کشته شدند.
سخنگوی ناتو گفت زمان وقوع حادثه شورشیان در منطقه فعال نبودند.
درباره علت سقوط هلیکوپتر تحقیق می شود.

XS
SM
MD
LG