لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۷

سه سرباز ناتو در انفجاری در افغانستان کشته شدند


سه سرباز ناتو در انفجاری در افغانستان کشته شدند
سه سرباز ناتو در انفجاری در افغانستان کشته شدند

سه سرباز ناتو امروز، پنجشنبه، در انفجاری در غرب افغانستان، کشته شدند.

روز چهارشنبه نيز شش سرباز دیگر ناتو در افغانستان کشته شدند.

اتحادیه می گوید پنج سرباز روز چهارشنبه در انفجارهای جداگانه دو بمب کنارجاده ای در جنوب کشته شدند. در شرق افغانستان سرباز دیگری در حمله شورشیان از پای درآمد.

فرماندهان ناتو هشدار داده اند خشونت در حالی که نیروهای افغان و ائتلاف سعی دارند منطقه را از شورشیان پاک کنند، افزایش خواهد یافت. تاکنون در ماه جاری - اکتبر - بیش از ۳۰ سرباز ناتو کشته شده اند.

در بروکسل، ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده ارشد نظامی آمریکا و ناتو در افغانستان، با وزیران امور خارجه ناتو درباره طرح انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای ناتو از آغاز سال آینده گفت و گو کرد.

پس از آن، نماینده غیر نظامی ناتو در افغانستان، به خبرنگاران گفت در حالی که این طرح می خواهد انتقال مسئولیت ها تا سال ۲۰۱۴ تکمیل شود، انجام آن در نهایت به شرایط روز بستگی خواهد داشت. وی افزود برخی از سربازان متحد ورای سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی خواهند ماند.

ناتو می گوید نیروهای افغان و ائتلاف روز چهارشنبه انصاری خان، یک رهبر شبکه حقانی، را در ایالت خوست کشتند. او در جریان یک حمله شبانه همراه با سه ستیزه گر مظنون دیگر کشته شد.

به گفته نیروهای ائتلاف خان حملات بر نیروهای ائتلاف را هماهنگ می ساخت.

در ایالت هرات، ناتو می گوید در عملیات مشترک دیگری که هدف آن یک فرمانده طالبان بود، چندین شورشی کشته شدند.

از زمان حمله به افغانستان در سال ۲۰۰۱، بیش از ۲ هزار سرباز ناتو کشته شده اند و امسال مرگبار ترین سال برای نیروهای ائتلاف در ۹ سال جنگ بوده است.

XS
SM
MD
LG