لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۱

افغانستان جای بهتری برای مادران است


یک سازمان بین المللی کمک به کودکان و مادران می گوید برای نخستین بار در مدت دو سال گذشته رتبه افغانستان در جدول «بدترین جا برای مادران» بهبود یافته است.

گروه امداد بین المللی «کودکان را نجات دهید» در گزارش سالانه خود که روز سه شنبه منتشر شد، افغانستان را از نظر بهبود در سلامت مادر و کودک، پس از نیجریه در ردیف دوم قرار داد.

این شاخص به عواملی مانند وضعیت سلامتی، آموزشی و اقتصادی مادران در ۱۶۵ کشور در سراسر جهان و نیز شاخص هایی چون بهداشت و تغذیه کودک نگاه می کند.

مدیر ارشد تغذیه سازمان «کودکان را نجات دهید» می گوید در افغانستان در چند شاخص اصلی مانند حضور قابله های ماهر که مادران را هنگام زایمان همراهی می کنند، پیشرفت های واقعی صورت گرفته است.

او همچنین می گوید میانگین تعداد سال هایی که دختران افغان در مدرسه می گذرانند، یک سال و نیم افزایش یافته است. رقم مرگ و میر کودکان هنگام تولد از ۲۰۰ در هر یک هزار نفر به ۱۴۹ مورد کاهش پیدا کرده است.

علیرغم این پیشرفت، سازمان «کودکان را نجات دهید» می گوید افغانستان هنوز راهی دراز در پیش دارد. از نظر سوء تغذیه مزمن هنوز بالاترین ترخ را در جهان دارد. نیمی از جمعیت به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارد. در هر ۱۱ زن یک نفر به علل مرتبط با بارداری می میرد.

در گزارش سازمان کودکان را نجات دهید، نروژ بهترین جای جهان برای مادران است. آمریکا که سال پیش در ردیف ۳۱ قرار داشت، وضعش بهتر شده و به ردیف بیست و پنجم صعود کرده است.

XS
SM
MD
LG