لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۰

پرزیدنت اوباما: اسناد جنگ افغانستان نکته تازه ای را فاش نمی کند


پرزیدنت اوباما: اسناد جنگ افغانستان نکته تازه ای را فاش نمی کند

پرزیدنت باراک اوباما می گوید انتشار هزاران سند درباره جنگ در افغانستان، هیچ نکته تازه ای را نشان نمی دهد.

آقای اوباما روز سه شنبه گفت در حالی که درز اطلاعات نظامی حساس نگران کننده است، اما اسناد هیچ نوع اطلاعاتی که در استراتژی جنگی جدید او به آنها پرداخته نشده باشد، ارائه نمی دهد.

اسنادی که روز یکشنبه در وب سایت ویکی لیکز منتشر شد، شش سال گذشته جنگ در افغانستان را در بر می گیرد، و جزییات تلفات ناشی از حملات نیروهای ائتلاف و این اتهام را که سازمان اطلاعات و امنیت پاکستان از برخی از گروه های شورشی در افغانستان حمایت می کند، شامل می شود.

پرزیدنت اوباما در کاخ سفید به خبرنگاران گفت بر اساس استراتژی جدید، ایالات متحده تعهد خود را نسبت به افغانستان افزایش داده و بر پاسخگویی بیشتر آن کشور و همسایه اش، پاکستان، تاکید گذاشته است.

روز سه شنبه، شورای ملی امنیت افغانستان گفت اسناد فاش شده نشان می دهد آمریکا، نقش پاکستان را در شورش های افغانستان نادیده گرفته است.

شورا در بیانیه ای در اشاره به پاکستان گفت سیاست نامشخص آمریکا نسبت به نیروهایی که «از تروریسم به عنوان ابزاری برای مداخله استفاده می کنند» پیامدهای فاجعه باری داشته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان اتهامات حمایت کشورش از عناصر شورش افغانستان را رد کرد و آنها را «بعید و تحریف شده» نامید.

پیشتر، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا از انتشار هزاران سند محرمانه درباره شش سال گذشته جنگ در افغانستان انتقاد کرده است.

دریادار مایک مولن روز سه شنبه در راه افغانستان به عراق به خبرنگاران گفت او از انتشار غیر مجاز اسناد، که می تواند سربازان آمریکایی در افغانستان را به خطر بیاندازد، «وحشت» کرد.

اسناد، که روز یکشنبه از طریق وی سایت ویکی لیکز منتشر شد، سرویس اطلاعات و امنیت پاکستان - آی اس آی - را به حمایت از برخی از گروه های شورشی متهم می کند.

مولن می گوید یک جنبه اصلی استراتژی های قبلی و فعلی آمریکا این است که مناسبات با پاکستان بهتر شود تا آنکه مقامات قادر شوند القاعده و دیگر گروه های مرتبط با آن را سرکوب کنند.

دریادار مایک مولن، که در دو سال و نیم گذشته ۱۹ بار از پاکستان دیدن کرده است، گفت آس اس آی از نظر استراتژیکی باید جهت خود را تغییر دهد، اما اظهار داشت نمی تواند بگوید علیرغم تلاش های او و دیگر مقامات آمریکایی، این تغییر چه اندازه بوده است.

روز سه شنبه، شورای ملی امنیت افغانستان گفت اسناد فاش شده مغایرتی را در سیاست آمریکا که نقش پاکستان در شورش افغانستان را نادیده گرفته است، منعکس می کند.

شورا در بیانیه ای در اشاره به پاکستان گفت سیاست نامشخص آمریکا نسبت به نیروهایی که «از تروریسم به عنوان ابزاری برای مداخله استفاده می کنند» پیامدهای فاجعه باری داشته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان اتهامات حمایت کشورش از عناصر شورش افغانستان را رد کرد و آنها را «بعید و تحریف شده» نامید.

مقامات آمریکایی می گویند در این باره که چه کسی استاد محرمانه را در اختیار «ویکی لیکز» قرار داد تحقیق می کنند. یک مقام نظامی می گوید ممکن است «اگر نه هفته ها، روزها» طول بکشد تا معلوم شود اسناد منتشر شده در اینترنت چگونه می تواند بر زندگی سربازان آمریکایی و شریکان ائتلاف اثر بگذارد.

«جولیان آسانگ» بنیان گذار ویکی لیکز می گوید بیش از ۹۱ هزار سند محرمانه در اختیار دارد، جزییات تلفات غیر نظامیان در جریان حملات نیروهای ائتلاف علیه طالبان از آن جمله است.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، روز دوشنبه به خبرنگاران گفت درز اسناد غیر قانونی است، اما افشاگری های گسترده ای را شامل نمی شود. او یاد آور شد که آمریکا مدت ها نگران تلفات غیر نظامیان و پناهگاه های امن ستیزه گران در پاکستان بوده است.

جیمز جونز، مشاور امنیت ملی پرزیدنت اوباما، گفت اسناد این واقعیت را که آقای اوباما سال پیش استراتژی جدیدی را، با افزایش عمده منابع برای افغانستان و تمرکز بر پناهگاه های القاعده و طالبان در پاکستان اعلام کرد، منعکس نمی کند.

XS
SM
MD
LG