لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۳

ضعف رهبری در افغانستان مسئول اشغال قندوز بود


یک کمیسیون دولتی حقیقت یاب در افغانستان، ناتوانی در سطوح مرکزی و استانی، همراه با حضور شبه نظامیان غیرقانونی، و نقائص در نهادهای قضایی و امنیتی را مسئول افتادن شهر قندوز به دست طالبان در سپتامبر دانسته است.

کمیسیون، متشکل از افراد برجسته خصوصی، نتیجه یافته های تحقیقات یک ماهه را روز شنبه در یک نشست خبری در کابل منتشر کرد.

اشغال قندوز، هرچند کوتاه مدت بود، اما ضربه مهمی به آمادگی نیروهای افغان، که آمریکا آنها را آموزش داده است، برای ادامه پیکار علیه شورشیان پس از کاهش نیروهای آمریکا وارد کرد.

محمد ایوب رفیق، یک عضو کمیسیون، ضمن بحث در باره عواملی که به بحران قندوز منجر شد، دولت اشرف غنی را ترغیب کرد به تعهدات خود برای بهبود نهادهای دولتی برای جلوگیری از چنین حوادثی در آینده عمل کند.

بر اساس یافته های کمیسیون، پیکارجویان طالبان، در جریان کنترل سه روزه قندوز، اسناد مهمی را از اداره اطلاعات شهر در اختیار گرفتند و بالغ بر ۴۰ خودروی زرهی و نظامی را سرقت کردند.

احتمال می رود یافته ها بر انتقاد از دولت وحدت ملی غنی در پی خراب شدن وضعیت امنیتی در سراسر کشور ، که موجب شده است بسیاری از شهروندان از کشور فرار کنند، بیافزاید.

پیشروی غیر منتظره طالبان در قندوز موجب شد باراک اوباما در نیمه اکتبر شتاب خروج نیروهای آمریکا از افغانستان را کاهش دهد. او گفت ایالات متحده یک نیروی حدود ۱۰ هزار نفری را در بیشتر ماه های ۲۰۱۶ در کشور نگاه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG