لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۵

کرزی : امریکا و بریتانیا بازداشتگاهای غیر قانونی دارند


حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان ، نیروهای بریتانیایی و آمریکایی را متهم کرده است که به اداره بازداشتگاه های غیر قانونی در کشور ادامه می دهند.

به گزارش آسوشیتد پرس، دفتر کرزی روز سه شنبه در بیانیه ای گفت «پس از فرمان های متعددی که کاخ ریاست جمهوری در مورد ممنوعیت نیروهای خارجی از داشتن بازداشتگاه صادر کرد، آنها هنوز افغان ها را باز داشت می کنند و به زندان می فرستند. کاری که نقض آشکار قوانین افغانستان است.»

به گفته ژنرال غلام فاروق برکزای، مدیر هیات تحقیق که کرزی منصوب کرد، شش افغان در بازداشتگاه نیروهای بریتانیا در پایگاه هوایی قندهار و ۱۷ نفر دیگر در بازداشتگاه بریتانیا در کمپ باستیون در ایالت هلمند پیدا شدند. او گفت در تاسیسات آمریکا هیچ بازداشتی پیدا نشد، اما دیگر نباید حتی وجود داشته باشند.

مقامات آمریکایی هنوز در این باره اظهار نظر نکرده اند. نیروهای ائتلاف در سال های اخیر هزاران بازداشتی را به مقامات افغان منتقل کردند، و در اوائل سال جاری مقامات آمریکا و بریتانیا وقتی کرزی دستور داد ده ها مظنونی که آنها خطرناک تلقی می کردند به جای محاکمه آزاد شوند، اعتراض کردند.

مقامات نظامی بریتانیا در بیانیه ای گفتند « بازداشت شدگان به درخواست مقامات افغان، وقتی شواهد روشنی از ارتباط آنها با فعالیت های بزهکارانه وجود دارد، در زندان نگاهداشته می شوند.» بیانیه می گوید بازداشت برای مهار شورشیانی که سعی دارند سربازان و غیر نظامیان را مجروح کنند و بکشند، مهم است.

مدیر کمیسیون تحقیق از مقامات بریتانیا خواست افغان هایی را که در بازداشت هستند بی درنگ تحویل دهند . او گفت ۲۳ بازداشتی که کمیسیون دید، برای چند هفته تا ۳۱ ماه زندانی بوده اند.

آمریکا بازداشتگاه پروان – در نزدیکی پایگاه هوایی بگرام – را بر اساس توافقی که ایجاب می کرد زندانیان در دادگاه های افغان محاکمه شوند به مقامات افغان تحویل داد.

ارتش بریتانیا نیز سال پیش، ده ها نفر از بازداشت شدگان را به دولت افغانستان منتقل کرد، اما این نظر را که بازداشتگاهایش غیر قانونی است، تکذیب کرده است.
XS
SM
MD
LG