لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۳

طالبان: ۲۷۰ هزار مهاجر افغانستانی در شش ماه گذشته «به‌زور یا داوطلبانه» ایران را ترک کرده‌اند


وزارت امور مهاجرین حکومت طالبان می‌گوید در شش ماه گذشته، نزدیک به ۲۷۰ هزار مهاجر افغان از ایران به افغانستان بازگشته و یا اخراج شده‌اند.

عبدالمطلب حقانی، سخنگوی این وزارتخانه روز پنجشنبه به صدای آمریکا گفت از میان این مهاجران، دستکم ۱۰۰ هزار نفر توسط پلیس ایران بازداشت و به زور به افغانستان بازگردانده ‌شده‌اند.

گفته می‌شود که افراد اخراج شده از ایران، شامل زنان و کودکان نیز هستند. حقانی اضافه کرد که بسیاری از مهاجرینی که دوباره به افغانستان بازگرداننپده شدند، اسناد قانونی نداشتند و از راه‌های غیرقانونی و قاچاق به ایران رفته بودند.

به گفتۀ سخنگوی وزارت امور مهاجرین طالبان، روند برگشت و اخراج مهاجرین افغان از ایران جریان دارد و روزانه ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ نفر از مرز‌های نیمروز و اسلام‌قلعۀ ولایت هرات عبور می‌کنند.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، قبل از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، ۳.۴ میلیون مهاجر افغان در ایران زندگی می‌کردند که از این تعداد نزدیک به دو میلیون مهاجر غیرقانونی بودند. اما این سازمان گفته است که صدها هزار مهاجر افغان دیگر پس از اوت ۲۰۲۱ میلادی، به ایران رفته‌اند.

پیش از این ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران گزارش داده بود که پس از تسلط دوبارۀ طالبان بر افغانستان، بیش از یک میلیون افغان به ایران نقل مکان کرده‌ اند و همچنان هزاران نفر دیگر روزانه برای کار و گرفتن پناهندگی از کشورهای اروپایی، وارد ایران می‌شوند.

XS
SM
MD
LG