لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۸

تصویب برنامه اعتباری جدید آی ام اف برای افغانستان


تصویب برنامه اعتباری جدید آی ام اف برای افغانستان
تصویب برنامه اعتباری جدید آی ام اف برای افغانستان

صندوق بین المللی پول نزدیک به ۱۳۴ میلیون دلار وام برای افغانستان تصویب کرده است.

یک سال پس از آن که بحران در بانک کابل موجب شد آی ام اف برنامه اعتباری خود را برای افغانستان به حال تعلیق در آورد، صندوق روز سه شنبه پرداخت وام سه ساله را اعلام کرد و گفت از آن برای اجرای اصلاحات اقتصادی استفاده خواهد شد.

صندوق بین المللی پول وابسته به سازمان ملل متحد می گوید این برنامه به افغانستان در مقابله با چالش ها در حالی که سربازان خارجی کشور را ترک می کنند، کمک های خارجی کم می شود و دولت مخارج امنیتی بیشتری را بر عهده می گیرد، کمک خواهد کرد. دولت افغانستان ۱۸ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار از وام را بی درنگ دریافت می کند.

آی ام اف برنامه اعتباری برای افغانستان را در سپتامبر سال پیش پس از آن که بانک کابل، که در آن زمان بزرگترین نهاد مالی خصوصی کشور بود، به دلیل سو مدیریت و پرداخت وام های قابل سئوال به مرز ورشکستگی رسید، لغو کرد. کشورهای اعانه دهنده که به مهر تایید آی ام اف نگاه می کنند، در پی آن پرداخت میلیون ها دلار کمک به افغانستان را متوقف ساختند.

صندوق بین المللی پول گفته است مقام های افغان در مدیریت بحران در بانک، که بیش از ۹۰۰ میلیون دلار از دست داد، «پیشرفت مهمی» کرده اند. اما نعمت شفیق، معاون آی ام اف روز سه شنبه در بیانیه ای گفت پس گرفتن پول ها و اقدام های قانونی علیه مسئولان کلاهبرداری باید «قاطعانه تر دنبال شود.»

XS
SM
MD
LG