لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۴

اعتصاب غذای یک زن نماینده برکنار شده افغان


اعتصاب غذای یک زن نماینده برکنار شده افغان
اعتصاب غذای یک زن نماینده برکنار شده افغان

يک زن افغان که از نمایندگی مجلس آن کشور برکنار شده است، برای اعتراض به اخراج خود بر سر تقلب هایی که به انتخابات پارلمانی سال گذشته نسبت داده می شود، عهد کرده به اعتصاب غذا که تا کنون يک هفته از آن می گذرد، تا زمانی که در مقام نماینده به مجلس بازگردانده نشده باشد ادامه دهد.

سیمین بارکزایی این اعترض سیاسی خود را از يک هفته پیش در يک چادر در مقابل ساختمان مجلس در کابل آغاز کرده است. يک پزشک به خبرگزاری فرانسه گفت وضعیت جسانی و سلامتی سیمین بارکزایی رو به وخامت گذاشته است.

کمیسیون انتخاباتی افغانستان در تلاش برای فیصله دادن به اعتراض های تقریبا يک ساله به نتایج انتخابات پارلمانی سپتامبر سال پیش، سیمین بارکزایی و ۸ نماینده دیگر را از مجمع ملی قانونگذاری افغانستان اخراج کرد. در همین حال بعضی از نمایندگان نیز که به نشانه اعتراض به اخراج ها جلسات قانون گذاری را تحریم کرده بودند، روز شنبه به مجلس بازگشتند.

در صحنه نظامی، اتحاد ناتو روز يکشنبه از کشته شدن دو پرسنل خود در حمله ای در روز گذشته شورشیان در جنوب افغانستان خبر داد اما به جزئیات اشاره ای نکرد.

ناتو همچنین اعلام کرد در جریان عملیاتی که از شنبه شب تا بامداد یکشنبه در ولایت شرقی ننگرهار ادامه داشت نیروهایش با همکاری نیروهای افغان يک ستیزه جو طالبان را کشتند و چند ستیزه جو ديگر از جمله يک فرمانده ستیزه جویان را بازداشت کردند. این فرمانده بازداشت شده به انتقال مواد منفجره از پاکستان به افغانستان کمک می کرد.

XS
SM
MD
LG