لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۹

هالبروک: مذاکره ای با مقامات ارشد طالبان در جریان نیست


ریچارد هالبروک، نماینده مخصوص آمریکا برای افغانستان و پاکستان: مذاکره ای با مقامات ارشد طالبان در جریان نیست
ریچارد هالبروک، نماینده مخصوص آمریکا برای افغانستان و پاکستان: مذاکره ای با مقامات ارشد طالبان در جریان نیست

نماینده مخصوص آمریکا برای افغانستان و پاکستان می گوید هیچ گفت و گویی بین مقامات افغان و فرماندهان ارشد طالبان صورت نگرفته است.

ریچارد هالبروک، که به تازگی از سفری به افغانستان بازگشته است، روز جمعه به خبرنگاران گفت علیرغم گزارش های اخیر رسانه ها، مذاکرات عمده ای در سطوح بالا انجام نشده است.

آقای هالبروک گفت در حال حاضر علامتی وجود ندارد که نشان دهد رهبران طالبان به مذاکرات صلح علاقه مند هستند.

او گفت بر تعداد جنگجویان متحد طالبان که به دلیل خستگی از جنگ به مقامات افغانستان نزدیک می شوند افزوده شده است.

ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده ارشد آمریکا و ناتو در افغانستان، روز جمعه به صدای آمریکا گفت نشانه هایی از علاقه از سوی رهبران متفاوت طالبان دیده شده است.

پیشتر در اوائل اکتبر، پتریوس گفت نیروهای ائتلاف عبور امن رهبران نامشخص طالبان را که با دولت افغانستان مذاکره می کنند، امکان پذیر ساختند.

طالبان تکذیب کرده اند که نمایندگانشان در مذاکرات شرکت داشته اند. آنها درخواست کرده اند پیش از آن که مذاکرات صلح بتواند آغاز شود، تمام نیروهای بین المللی باید از افغانستان خارج شوند.

ریچارد هالبروک همچنین گفت دولت افغانستان روز ۱۵ نوامبر مقررات جدیدی برای شرکت های امنیتی خصوصی اعلام خواهد کرد.

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان به چنین شرکت هایی دستور داده است تا پایان سال جاری خارج شوند. شرکت هایی که از سفارتخانه ها و پایگاه های نظامی حفاظت می کنند مشمول این دستور نمی شوند.

آقای کرزی گفته است گاردهای خصوصی، ارتش و پلیس ملی را تضعیف می کنند. او می خواهد نیروهای افغان مسئولیت حفاظت از امدادگران و پروژه ها را بر عهده بگیرند.

XS
SM
MD
LG