لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۳

گيتس تماس آمريکا با طالبان را تائيد کرد


گيتس تماس آمريکا با طالبان را تائيد کرد
گيتس تماس آمريکا با طالبان را تائيد کرد

رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا، که به زودی بازنشسته می شود، برقراری تماس هایی ميان آمريکا و طالبان را تائيد کرده است، اما می گويد تا رسيدن به هرگونه پيشرفتی عمده در جهت آشتی ميان دولت افغانستان و شورشيان احتمالا فاصله ای چند ماهه وجود دارد.

آقای گيتس اين نظر را روز يکشنبه، در آخرين مصاحبه های پيش از بازنشستگی سی ام ژوئن با تلويزيون های آمريکایی مطرح ساخت.

آقای گيتس گفت گرچه در هفته های اخير تماس هایی ميان ديپلمات های آمريکایی و طالبان انجام گرفته است، اما اين تماس ها هنوز در مراحلی «بسيار مقدماتی» است. آقای گيتس گفت روند تماس با اين گروه شورشی را چندين کشور شروع کرده اند اما اين روندی بسيار پيچيده و غامض است و حتی يافتن افرادی از طالبان با داشتن قدرت و اختيار کافی برای مذاکره، کاری دشوار است.

حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان يک روز قبل گفته بود آمريکا و ديگر نيروهای خارجی با هدف پايان بخشيدن به جنگ ده ساله در افغانستان با طالبان وارد گفت و گو شده اند.

آمريکا قرار است ظرف چند هفته آينده خروج نيروهای رزمی اش را از افغانستان شروع کند. پرزيدنت اوباما درباره برنامه های اين فراخوانی با ژنرال ديويد پتريائوس فرمانده نيروهای آمريکایی در افغانستان تبادل نظر کرده است، اما هنوز شمار سربازانی که قرار است در مراحل اوليه فراخوانده شوند اعلام نشده است.

نيروهای امنيتی افغانستان قرار است تا سال ۲۰۱۴ کنترل عمليات امنيتی را در آن کشور به طور کامل عهده دار شوند.

XS
SM
MD
LG