لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۰

دولت افغانستان ۹۰۰ زندانی دیگر طالبان را آزاد می‌کند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - دولت افغانستان، در سومین و آخرین روز آتش بس با طالبان، در صدد آزاد کردن بیش از ۹۰۰ زندانی دیگر این گروه ستیزه جو است.

مقام‌های مسئول در افغانستان می‌گویند توقف درگیری‌ها، که از عید فطر آغاز شد، به طور کلی در سراسر کشور برقرار بوده است.

دولت افغانستان پیشتر با اعلام آزادی ۲ هزار زندانی طالبان به پیشنهاد آتش‌بس طالبان واکنش نشان داده بود.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان، روز سه‌شنبه با اشاره به این که شمار دقیق آزادشدگان ممکن است بسته به روال قانونی متفاوت باشد، گفت: «تصمیم گرفته شده است که امروز ۹۰۰ نفر آزاد شوند.»

اگر این امر رخ دهد، این بزرگترین گروه آزاد شده زندانیان طالبان تاکنون خواهد بود. مقام‌های مسئول روز ۲۵ ماه مه ۱۰۰ زندانی را نیز از بگرام در شمال کابل آزاد کردند.

فیصل در توییتی گفت که این آزادسازی «نشانه حسن نیت در پیشبرد تلاش های صلح شامل تمدید آتش بس و شروع فوری گفتگوهای مستقیم» با ستیزه جویان طالبان است.

سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان همچنین تصویری از ستیزه جویان آزاد شده در یک اتوبوس را منتشر کرد.

بر مبنای توافق آمریکا و طالبان در ماه فوریه، کابل باید ۵ هزار زندانی طالبان و ستیزه جویان باید یک هزار بازداشت شده از نیروهای دولتی را آزاد کنند.

از اوایل ماه آوریل تا کنون حدود ۱۱۰۰ زندانی طالبان آزاد شده اند. طالبان هم ۲۴۵ نیروی امنیتی دولت افغانستان را آزاد کرده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، ضمن استقبال از آتش بس نسبت به بازگشت جنگجویان آزاد شده طالبان به میدان نبرد هشدار داده است.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان هم به دولت توصیه کرده است آن دسته از ستیزه جویان طالبان که مرتکب جنایات جنگی شده‌اند را آزاد نکند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG