لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۴

نگرانی سارکوزی درباره امنیت سربازان فرانسوی در افغانستان


نگرانی سارکوزی درباره امنیت سربازان فرانسوی در افغانستان
نگرانی سارکوزی درباره امنیت سربازان فرانسوی در افغانستان

نیکولا سازکوزی رییس جمهوری فرانسه در جلسه ویژه ای با مشاروان امنیتی خود درباره شرایط امنیتی جدید برای سربازان فرانسوی در افغانستان گفتگو کرد.

در این جلسه، که روز پنجشنبه در پی کشته شدن شش سرباز فرانسوی در افغانستان در دو روز گذشته تشکیل شد، سارکوزی گفت او می خواهد درباره چگونگی سالم نگاهداشتن سربازان در جریان روند انتقال، پیش از آن که آنان از افغانستان خارج شوند، گفت و گو کند. سارکوزی همچنین در پاریس به خبرنگاران گفت انتقال و خروج پیچیده ترین بخش ماموریت فرانسه در افغانستان است. وی روز سه شنبه در جریان دیداری از کابل اعلام کرد فرانسه تا پایان سال ۲۰۱۲ یک چهارم از سربازانش را خارج می کند. قرار است بیشتر نیروهای رزمی بین المللی تا پایان سال ۲۰۱۶ افغانستان را ترک کنند و مسئولیت امنیت را به نیروهای افغان انتقال دهند.

در همین حال، دفتر ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد یک سرباز دیگر فرانسوی روز پنجشنبه در حمله شورشیان در دره «آلاسای» در شمال کابل کشته شد. روز چهارشنبه، پنج سرباز فرانسوی در یک حمله انتحاری کشته شدند. آنان مسئولیت امنیت جلسه یک شورای محلی در منطقه جویبار در ایالت کاپیسا را بر عهده داشتند.

شمار سربازان فرانسوی که از سال ۲۰۰۷ در افغانستان کشته شده اند به ۷۰ تن می رسد. فرانسه حدود ۴ هزار سرباز در آنجا دارد.

XS
SM
MD
LG