لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۶

شمارش مجدد آرای انتخابات افغانستان از پنجشنبه آغاز می‌شود


دیدار جان کری وزیر امور خارجه آمریکا با عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی در افغانستان - ۲۱ تیر ۱۳۹۳
دیدار جان کری وزیر امور خارجه آمریکا با عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی در افغانستان - ۲۱ تیر ۱۳۹۳

مقام‌های افغانستان روز چهارشنبه اعلام کردند روند شمارش کلیه آرایی که در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری آن کشور به صندوق‌ها ریخته شد، از فردا آغاز خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در گفتگو با خبرنگاران گفت انتقال تمام صندوق‌های اخذ رأی از ولایات مختلف به کابل، زیر نظر نیروهای بین‌المللی کمک امنیتیآیساف – صورت خواهد گرفت، و نمایندگان دو نامزد رقیب، رسانه‌ها و ناظران محلی و خارجی بر روند رسیدگی به آرا نظارت خواهند داشت.

در توافقی که با میانجیگری جان کری وزیر امور خارجه آمریکا حاصل شد، عبدالله عبدالله و اشرف‌غنی احمدزی، دو نامزد رقیب راه یافته به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، با رسیدگی کامل به آرای اخذ شده تحت نظر سازمان ملل متحد، موافقت کردند و متعهد شدند نتایج نهایی آن را بپذیرند.

آقای عبدالله که نتیجه دور دوم انتخابات را به چالش کشیده بود، در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس ابراز امیدواری کرد نتیجه بازبینی آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، افغانستان را به کشوری که نهادهای آن به صورت دموکراتیک اداره شود و قانون بر آن حکمفرما باشد، نزدیک‌تر کند.

وی با اشاره به تلاش‌های دولت ایالات متحده برای رفع اختلاف پیش آمده گفت، پیش از میانجیگری ایالات متحده بین او و اشرف‌غنی، افغانستان به ورطه سقوط به یک بحران نزدیک شده بود.

وی همچنین گفت «در میانه بحران فرصتی بدست آمد. میانجیگری دولت ایالات متحده به موقع بود و فکر می‌کنم ما اکنون چشم‌انداز بهتری از آینده این کشور داریم.»

با این حال در میانه بحث‌های مربوط به آینده ریاست جمهوری در افغانستان، آن کشور همچنان شاهد حملات خشونت‌بار است.

در یک بمبگذاری انتحاری در شرق آن کشور که روز سه‌شنبه روی داد دست کم ۸۹ نفر کشته شدند. هنوز کسی مسئولیت این بمبگذاری را به عهده نگرفته و طالبان در بیانیه‌ای ادعا کرده که در آن بمبگذاری دخالتی نداشته است.

XS
SM
MD
LG